Notowania

prawnik
16.05.2011 14:03

Z pomocy prawnika korzysta 19 proc. Polaków

Z popularnego na Zachodzie systemu ubezpieczeń ochrony prawnej w naszym kraju nie korzysta niemal nikt.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Khz/Dreamstime)

W porównaniu z Niemcami wypadamy pod tym względem jak analfabeci. Z popularnego na Zachodzie systemu ubezpieczeń ochrony prawnej w naszym kraju nie korzysta niemal nikt - poinformował prezes Naczelnej Rady Adwokackiej Andrzej Zwara.

Z podanych przez niego informacji wynika, że tylko 19 proc. obywateli korzysta w Polsce z usług prawnika, notariusza, adwokata czy radcy prawnego. Pozostali w ogóle znajdują się poza rynkiem pomocy prawnej.* *

Jeszcze gorzej wyglądają statystyki w przypadku ubezpieczeń ochrony prawnej. Niemal 100 proc. Polaków nie korzysta z ubezpieczenia ochrony prawnej. Gwarantuje ubezpieczonym nie tylko udział i pomoc profesjonalnego prawnika, ale także poniesienie wszelkich kosztów dochodzenia swoich praw przed sądem, w tym wpisy sądowe, koszty opinii biegłych w toku procesu, a także kosztów egzekucji.

Zwara przywołał dane, z których wynika, że w Niemczech z tego typu ubezpieczeń korzysta ponad 80 proc. obywateli. Z kolei w Polsce największą barierą nie są wcale względy finansowe. Spośród tych 81 proc. osób będących poza rynkiem pomocy prawnej zaledwie 5 proc. tłumaczy to zbyt dużymi kosztami.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/63/t138815.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/chca;wprowadzic;lekcje;prawa;do;szkol,202,0,826058.html) Chcą wprowadzić lekcje prawa do szkół
Zdaniem szefa NRA takie rozbieżności między Polską z Niemcami wynikają z przyczyn kulturowych. - _ W Niemczech od 50 lat się wychowuje, edukuje obywateli do tego, żeby przy załatwianiu swoich spraw nie obciążali swoimi problemami podatników i społeczeństwa, tylko żeby korzystali z tej właśnie formy jak ubezpieczenia prawne _ - powiedział Zwara.

Jak dodał, w Polsce większość obywateli zgłasza się do prawnika zbyt późno. - _ My adwokaci widzimy, że często przychodzą ludzie w stanie głęboko zaawansowanej tragedii. Gdybyśmy byli lekarzami, byśmy mówili o głęboko zaawansowanym raku. Często są to sprawy już beznadziejne, tak poplątane, że nawet najlepszy adwokat nie jest w stanie tych spraw wyprostować _ - mówił.

Prezes NRA podkreślił, że przy rozpowszechnieniu ubezpieczeń prawnych, ich koszty maleją. - _ W Niemczech te koszty są na tyle niewielkie, że niektórzy obywatele tego kraju zaczynają się ubezpieczać ponad miarę. Zaczynają się pojawiać przypadki ubezpieczeniowe niemalże kuriozalne, ekstremalne, jak na przykład na wypadek rozwodów _ - powiedział Zwara.

Jego zdaniem tego typu zabezpieczenia w Polsce mogłyby być z powodzeniem wykorzystywane np. na wypadek powodzi. - _ W takich sytuacjach, kiedy my adwokaci włączamy się i za darmo udzielamy pomocy prawnej powodzianom, widzimy, że w gruncie rzeczy system ubezpieczeń prawnych byłby najbardziej logicznym sposobem minimalizowania ryzyka _ - mówił.

Minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski poinformował, że m.in. ta tematyka znajdzie się wśród priorytetów polskiej prezydencji, która rozpoczyna się 1 lipca. Jak dodał, w zakresie współpracy sądowej w sprawach karnych głównymi priorytetami będą: działania zmierzające do wzmocnienia praw ofiar przestępstw oraz do wzmocnienia praw oskarżonego i podejrzanego w postępowaniu karnym dot. zwiększania praw tych osób do pomocy adwokata.

- _ Komisja Europejska w zakresie praw dotyczących ofiar, w konsultacji z Polską, stwierdziła, że jest to tematyka, którą w sposób szczególny chcemy się zajmować w ramach naszej prezydencji _ - dodał.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/200/t96200.jpg ) ] (http://www.money.pl/banki/wiadomosci/artykul/dlaczego;banki;nie;chca;oddawac;skladek,249,0,816377.html) Dlaczego banki nie chcą oddawać składek? Do rzecznika ubezpieczonych trafia coraz więcej skarg od kredytobiorców na warunki jakie stawiają banki, przy zawieraniu umowy kredytowej.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/185/t26809.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/zarzadzanie/artykul/co;trzeba;wiedziec;o;ubezpieczeniu;firmy,104,0,801640.html) Co trzeba wiedzieć o ubezpieczeniu firmy Zanim wykupisz polisę, sprawdź dokładnie, przed jakimi szkodami będzie Cię chronić i jak postępować w razie wypadku.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/170/t132010.jpg ) ] (http://dom.money.pl/wiadomosci/artykul/hipoteki;ubezpieczenia;kosztuja;tyle;co;dodatkowy;pokoj,253,0,798461.html) Hipoteki: ubezpieczenia kosztują tyle co dodatkowy pokój Kredyt mieszkaniowy na 300 tys. zł i koszt ubezpieczeń przekraczający 60 tys. zł – to nie żart.
Tagi: prawnik, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz