Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
24.03.2013 12:12

Wzrost liczby przestępstw o podłożu skrajnie prawicowym w Niemczech

Ze wstępnych danych, zebranych przez MSW wynika, że wzrosła także liczba aktów przemocy popełnianych przez neonazistów i innych sprawców o skrajnie prawicowych poglądach.

Podziel się
Dodaj komentarz
(tillwe/CC/Flickr)

W 2012 roku w Niemczech popełniono około 17 600 przestępstw o podłożu skrajnie prawicowym - o cztery procent więcej niż rok wcześniej - powiedział dziś niemiecki minister spraw wewnętrznych Hans-Peter Friedrich dziennikowi _ Der Tagesspiegel _.

Ze wstępnych danych, zebranych przez MSW wynika, że wzrosła (o 2 proc.) także liczba aktów przemocy popełnianych przez neonazistów i innych sprawców o skrajnie prawicowych poglądach.

_ - Panującej wśród neonazistów gotowości do sięgania po przemoc nie można bagatelizować _ - zaznaczył Friedrich w wywiadzie dla wydawanej w Berlinie gazety. Polityk bawarskiej CSU zwrócił uwagę na _ dramatycznie obniżający się _ próg zahamowań przed sięganiem po rozwiązania siłowe.

Szef MSW zapowiedział zweryfikowanie liczby osób, które poniosły śmierć z rąk prawicowych ekstremistów. Liczba ofiar jest od lat przedmiotem sporu między władzami a redakcją _ Tagesspiegla _ i kilku innych gazet. Dziennikarze zarzucają policji w krajach związkowych, że zaniża liczbę ofiar śmiertelnych. Z wyliczeń _ Tagesspiegla _ oraz tygodnika _ Die Zeit _ wynika, że od zjednoczenia Niemiec w 1990 roku przedstawiciele skrajnej prawicy zabili co najmniej 152 osoby. Policja utrzymuje, że znane jej są tylko 63 takie przypadki.

Redakcja wskazuje na przypadek byłego najemnika Thomasa A., którego sąd w Kolonii skazał w 2004 roku na karę dożywotniego więzienia za zastrzelenie adwokata oraz jego żony i córki. Chociaż sędziowie stwierdzili, że _ narodowosocjalistyczna ideologia _ umożliwiła sprawcy dokonanie zabójstwa z zimną krwią, policja nie zakwalifikowała tego przestępstwa, jako czynu o podłożu skrajnie prawicowym.

Czytaj więcej w Money.pl
W Niemczech kwitnie nielegalny handel Firmy naruszają coraz częściej obowiązujące zakazy, nie cofając się nawet przed sprzedażą w rejony konfliktów na świecie precyzyjnych urządzeń do produkcji broni atomowej i chemicznej - podał tygodnik _ Focus _.
Zderzenie śmigłowców. Pilot nie żyje Wypadek wydarzył się w okolicy berlińskiego stadionu olimpijskiego, na którym symulowano zamieszki z udziałem pseudokibiców.
Niemiecki minister tłumaczy się ws. Cypru Niemieccy politycy skrytykowali program ratowania Cypru przed bankructwem, określając jako poważny błąd zawarte w nim plany obciążenia specjalnym podatkiem również mniejszych wkładów bankowych.
Tagi: wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz