Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wyzwolenie Dachau. Dziś mija 68 lat odkąd żołnierze uwolnili 67 tysięcy więźniów

0
Podziel się:

Według dokumentów obozowych, przez Dachau przeszło ponad 206 tysięcy więźniów, z których zmarło ponad 31 tysięcy osób.

Wyzwolenie Dachau. Dziś mija 68 lat odkąd żołnierze uwolnili 67 tysięcy więźniów
(wikipedia/public domain)

68 lat temu, 29 kwietnia 1945 roku wyzwolono obóz koncentracyjny w Dachau. Był on pierwszym niemieckim obozem, utworzonym przez nazistów w 1933 roku, niedługo po dojściu Hitlera do władzy. Obóz funkcjonował 12 lat, do wyzwolenia go przez amerykańskie wojska. Żołnierze uwolnili około 67 tysięcy więźniów.

Według dokumentów obozowych, przez Dachau przeszło ponad 206 tysięcy więźniów, z których zmarło ponad 31 tysięcy osób. Jedną trzecią stanowili Polacy. Według innych szacunków, liczba więźniów sięgnęła 250 tysięcy, a ofiar - 150. tysięcy.

Obóz przeżyli między innymi, Tadeusz Borowski, Stanisław Grzesiuk, Gustaw Morcinek, ojciec Marian Żelazek, opiekun trędowatych w Indiach, arcybiskup Kazimierz Majdański, kardynał Adam Kozłowiecki i kardynał Ignacy Jeż.

Wspominając po latach wyzwolenie obozu, kardynał Jeż przypomniał, że według rozkazu Himmlera, żaden z więźniów, nie mógł dostać się żywy w ręce aliantów.

Po wojnie, w rocznicę wyzwolenia Dachau, księża, którzy przeżyli obóz, odbywali pielgrzymkę do sanktuarium św. Józefa w Kaliszu, jako wyraz wdzięczności za ocalenie życia. Tego dnia jest obchodzony, ustanowiony przez Episkopat, Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego w okresie II wojny światowej.

Jednym z uczestników pielgrzymki do kaliskiej bazyliki w 2004 roku był ojciec Marian Żelazek, misjonarz z Indii. Do Dachau trafił jako młody kleryk. Był tam więziony przez 5 lat. Ze wzruszeniem wspominał wyzwolenie obozu.

Dachau był _ placówką szkoleniową _ dla esesmanów i zarządców późniejszych obozów hitlerowskich. Więźniów zmuszano w nim do wyniszczającej pracy na torfowiskach i w piaskarniach. Na ludziach przeprowadzano zbrodnicze, pseudomedyczne eksperymenty.

Wspominając po latach pobyt w obozie, kardynał Ignacy Jeż mówił, że mimo nieludzkich warunków i okrucieństwa esesmanów, niektórzy z jego współtowarzyszy stali się świadkami nadziei.

Wśród duchownych, którzy zginęli w Dachau, byli późniejsi beatyfikowani, jak: biskup Michał Kozal, ksiądz Stefan Frelichowski oraz wielu innych, wyniesionych na ołtarze przez Jana Pawła II, w gronie 108. męczenników drugiej wojny światowej.

W 2007 roku, w 62. rocznicę wyzwolenia obozu, zmarł arcybiskup Kazimierz Majdański, na którym w Dachau dokonywano pseudomedycznych eksperymentów. Dziełem jego życia był Instytut Studiów nad Rodziną w Łomiankach pod Warszawą. Oficjalne pozwolenie komunistycznych władz na rozpoczęcie działalności tej placówki, nosi datę 29 kwietnia 1975 roku, czyli 30. rocznicy wyzwolenia Dachau.

Czytaj więcej w Money.pl
Marsz modlitwy szlakiem pomników getta warszawskiego Trasa marszu zorganizowanego przez Polską Radę Chrześcijan i Żydów biegła ulicami Zamenhofa, Dubois i Stawki.
Kolejki chętnych przed muzeum. Dzień... Dziś i jutro, podczas muzealnych dni otwartych zwiedzający po raz pierwszy mają możliwość obejrzenia od środka muzeum.
Postawiliśmy się Niemcom. Walka była zacięta - Są takie piękne słowa: godność, człowieczeństwo. Tego broniliśmy - mówił o podjętej wtedy walce Marek Edelman, jeden z przywódców powstania.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)