Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
sądownictwo
05.06.2008 08:42

Wyższe odszkodowanie za opieszałość sądu

20 tys. zł otrzymają osoby poszkodowane na skutek opieszałości sądu.

Podziel się
Dodaj komentarz

20 tysięcy złotych będą mogły otrzymać osoby poszkodowane na skutek przewlekłości sądowej.

Proponowane przez resort sprawiedliwości przepisy dopuszczają też skargę na przewlekłość postępowania prokuratury i komornika - czytamy w _ Gazecie Prawnej _.

Ministerstwo szacuje będzie to kosztować budżet państwa ok. 39 mln zł rocznie. Projekt nowelizacji ustawy o tzw. skardze na przewlekłość postępowania radykalnie zaostrza sankcje finansowe. Zakłada on, obligatoryjne zasądzenie 20 tys. zł zadośćuczynienia gdy okaże się, że sprawa nie została rozstrzygnięta w wymaganym terminie.

Tylko wyjątkowo sąd będzie mógł ją obniżyć, ale nie mniej niż do 2 tys. zł - czytamy w dzienniku. Odszkodowanie będzie zasądzane od Skarbu Państwa lub komornika za przewlekłość jego postępowania. Będzie też możliwość skargi na prokuratora.

ZOBACZ TAKŻE:

Obecnie sąd może zasądzić kwoty do 10 tys. zł (nie jest to obowiązek), choć czasami są to kwoty symboliczne rzędu 100-200 zł.

Zdaniem prokuratorów proponowane rozwiązania można wprowadzić tylko wtedy, gdy prokuratorzy zostaną objęci grupowym ubezpieczeniem OC. Z kolei sędziowie i komornicy wprowadzenie sztywnej kwoty 20 tys. zł uważają za rozwiązanie zbyt rygorystyczne - czytamy w _ Gazecie Prawnej _.

Tagi: sądownictwo, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz