Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wystąpienie Putina. "Zachód wykazał się cynizmem w sprawie Ukrainy"

0
Podziel się:

- Ukraińcy to nasz bratni naród, ale Krym i Sewastopol już na zawsze pozostaną rosyjskie - zapowiedział gospodarz Kremla w przemówieniu.

Wystąpienie Putina. "Zachód wykazał się cynizmem w sprawie Ukrainy"
(PAP/EPA)
bESVrgaJ

Na Kremlu zakończyło się wystąpienie prezydenta Rosji. Władimir Putin o godzinie 10:00 czasu polskiego rozpoczął orędzie do obu izb parlamentu i rządu. Według rosyjskich politologów to jedno z najważniejszych wystąpień prezydenta w ostatnich latach.

aktualizacja 12:44

- _ Ukraina jest i zawsze będzie dla nas bratnim narodem, któremu będziemy pomagać _- zaznaczył dziś Władimir Putin. - _ Krym dla Rosji ma ogromne znaczenie cywilizacyjne i sakralne - to nasza kolebka _- dodał.

bESVrgaL

- _ Zachód wykazał się czystym cynizmem w sprawie tragedii jaka ma miejsce na wschodzie Ukrainy _ - mówił. - _ Rosja nie zaangażuje się w nowy szereg wyścig zbrojeń, ale będziemy bronić swoich interesów. _

Władimir Putin zapowiedział, że Rosja nie da się wyprzedzić w wyścigu zbrojeń. W wystąpieniu do obu izb parlamentu i przedstawicieli rządu oświadczył, że jego kraj ma się czym bronić i zamierza rozwijać nowe technologie militarne, by - jak to określił - odstraszać wszystkich, którzy zagrażają jego interesom.

_ Nie mamy w tej sprawie najmniejszej wątpliwości. Damy sobie z tym radę. Mamy po temu wszystkie możliwości - włączając w to możliwość niestandardowych działań. Nikomu nie uda się osiągnąć nad nami przewagi militarnej. Nasza armia jest nowoczesna, zaprawiona w bojach - niektórzy mówią nawet, że przyjazna - ale przede wszystkim groźna. Do obrony wolności wystarczy nam i sił, woli i odwagi _ - oświadczył Władimir Putin.

Podczas wystąpienia kilkakrotnie oskarżał Stany Zjednoczone i Unię Europejską o próbę ingerencji w rosyjskie sprawy wewnętrzne. Działania Zachodu w sprawie konfliktu na Krymie określił jako nieodpowiedzialne. Twierdził, że Krym to ziemie związane od wieków z rosyjską historią i bardzo ważne strategicznie. Zapowiedział, że jego kraj będzie zdecydowanie bronił swych interesów w tym regionie.

bESVrgaR

Podczas wystąpienia rosyjski prezydent zastrzegał wielokrotnie że Rosja nie ma wobec nikogo agresywnych, czy zaborczych intencji. Jednak każde ustępstwo jego kraju jest odbierane przez Zachód jako słabość. _ Nie okażemy takiej słabości _ - oświadczył Putin.

Putin wypowiedział się także na temat sankcji. - _ Prezydent Ukrainy przekonuje, że zachodnie sankcje są szkodliwe nie tylko dla Rosji, ale dla wszystkich krajów. Rosja będzie otwarta na świat, dla nowych zagranicznych inwestycji _ - przekonywał.

Gospodarz Kremla zaproponował też amnestię podatkową dla przedsiębiorców, którzy przenieśli swoje pieniądze do rajów podatkowych i przez lata nie płacili rosyjskiemu fiskusowi, a teraz zdecydują się zalegalizować swój majątek w Rosji.

Rosyjski prezydent postawił też krajowej gospodarce ambitny cel dojścia do wzrostu gospodarczego na poziomie pięciu procent. Dojście do takiego tempa ma zająć Rosji 3-4 lata. Dodatkowo Putin chce być światowym dostawcą technologii.

bESVrgaS

Dodał też, że z portu we Władywostoku chce zrobić _ wolny port _ - tak samo, jak to jest w przypadku portów na Krymie. Oznaczałoby to ulgi podatkowe dla inwestujących w mieście.

Komentatorzy podkreślają, że w trakcie każdego grudniowego orędzia, prezydent Rosji wskazuje kierunki rozwoju społeczno - gospodarczego na kolejny rok. Po raz pierwszy przyjdzie Władimirowi Putinowi ogłosić działania władz Rosji w sytuacji, gdy rosyjskiej gospodarce grozi recesja, a Rosja jest izolowana na arenie międzynarodowej.

Zobacz relację na żywo z przemówienia Władimira Putina

Przeciętni Rosjanie twierdzą, że mają pełne zaufanie do swojego prezydenta i wierzą, że jego działania nie zaszkodzą interesom kraju.

Czytaj więcej w Money.pl
Putin jak papież. Dlatego pojechał do Turcji _ Jeśli pompa, z jaką przyjęto Putina w Ankarze jest miarą przyjaźni rosyjsko-tureckiej, to nigdy dotąd nie była ona tak silna _ - pisze dziś francuski _ Le Figaro _.
Blisko 40 proc. Niemców za rosyjskim Krymem Dyskusję o międzynarodowym uznaniu aneksji Krymu sprowokował były przewodniczący SPD Matthias Platzeck.
Gospodarka Rosji bliższa kryzysu? Opinia Rosja jako eksporter ropy cierpi z powodu spadku cen tego surowca.
bESVrgbm
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)