Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
praca
01.07.2008 09:51

Wysokie kary za nielegalne zatrudnianie

10 tys. zł grzywny zapłaci pracodawca, jeśli nielegalnie zatrudni cudzoziemca.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Lech Muszyński)

Przedsiębiorcy zatrudniający nielegalnie cudzoziemców będą surowiej karani. To m.in. efekt zmian, jakie proponuje resort pracy w projekcie nowelizacji ustawy o promocji zatrudnienia.

Co najmniej 10 tys. zł grzywny zapłaci na przykład pracodawca, jeśli zostanie przyłapany na nielegalnym zatrudnianiu cudzoziemca i w ciągu dwóch lat ponownie popełni takie samo wykroczenie - czytamy w _ Gazecie Prawnej _.

Minimalna kara za nielegalne zatrudnianie cudzoziemca wynosi 3 tysiące złotych. Tyle samo zapłaci przedsiębiorca jeśli weźmie od cudzoziemca pieniądze, np. za uzyskanie zezwolenia, transport czy zakwaterowanie, a następnie go nie zatrudni. Karani będą też nieuczciwi pośrednicy. Eksperci alarmują jednak, że grzywny są zbyt wysokie.

Ponadto Parlament Europejski do końca tego roku zamierza przyjąć dyrektywę, która przewiduje ona m.in. pięcioletni zakaz ubiegania się o środki z funduszy unijnych przez firmy zatrudniające nielegalnie obcokrajowców.

Dyrektywa przewiduje m.in., że cudzoziemiec będzie mógł domagać się zaległego wynagrodzenia przed sądem państwa członkowskiego - wylicza gazeta.

ZOBACZ TAKŻE:

Tagi: praca, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz