Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wyroki Trybunału Konstytucyjnego. Ustawa dotycząca zasiłków chorobowych zgodny z konstytucją

0
Podziel się:

TK badał pytania prawne wystosowane przez sądy rejonowe w Gliwicach i Płocku dotyczące prawa do dalszego otrzymywania zasiłku chorobowego, jeżeli w trakcie niezdolności do pracy ustało zatrudnienie.

Wyroki Trybunału Konstytucyjnego. Ustawa dotycząca zasiłków chorobowych zgodny z konstytucją
(Bartosz Krupa/East News)

Przepis dotyczący prawa do dalszego otrzymywania zasiłku chorobowego w razie ustania zatrudnienia podczas niezdolności do pracy jest zgodny z konstytucją - orzekł wczoraj Trybunał Konstytucyjny.

TK badał pytania prawne wystosowane przez sądy rejonowe w Gliwicach i Płocku dotyczące prawa do dalszego otrzymywania zasiłku chorobowego, jeżeli w trakcie niezdolności do pracy ustało zatrudnienie.

Powodem skargi były wątpliwości dotyczące zgodności fragmentu artykułu 13 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Artykuł ten wylicza przyczyny wyłączające prawo do zasiłku chorobowego po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego, a zaskarżona część dotyczy wyłączenie prawa do zasiłku chorobowego po ustaniu tytułu ubezpieczenia w stosunku do emerytów i rencistów. Sady chciały zbadania, czy przepis nie narusza zasad sprawiedliwości społecznej, równości oraz istoty prawa do zabezpieczenia społecznego.

Wygaśnięcie stosunku pracy powoduje ustanie ubezpieczenia chorobowego i tym samym zasiłku z tego tytułu, jednak niektórzy byli pracownicy mają prawo do dalszego otrzymywania zasiłku chorobowego.

Jak podkreślił Trybunał, celem badanej regulacji jest dostarczanie środków utrzymania byłemu pracownikowi, który z powodu ustania pracy zarobkowej traci dotychczasowe dochody, a któremu choroba przeszkodziła w znalezieniu i podjęciu nowej pracy, a tym samym nowego źródła dochodu. Przyznanie prawa do zasiłku chorobowego jest więc uzasadnione względami społecznymi. TK wskazał, że w kontekście ogólnego celu zasiłku chorobowego zasiłek po ustaniu tytułu ubezpieczenia jest świadczeniem wyjątkowym. Stanowi on rozszerzenie ochrony ubezpieczeniowej poza tę, która wynika z logiki ubezpieczeń chorobowych - zaznaczył TK.

Trybunał wskazał, że cel ten nie występuje natomiast w razie pobierania przez byłego pracownika emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy. Świadczenia te zapewniają bowiem warunki do życia w związku z obniżeniem lub utratą zdolności do pracy - wskazał TK.

Zdaniem TK nie można uznać, że _ ustawodawca, wykluczając emerytów z zasiłku chorobowego, pozbawił ich konstytucyjnej gwarancji do zabezpieczenia społecznego, ponieważ celem emerytury lub renty jest właśnie zapewnienie warunków do życia, mimo utraty zdolności do pracy zarobkowej lub zmniejszenia dochodów z pracy _.

TK podkreślił, że przyznanie prawa do zasiłku chorobowego po ustaniu zatrudnienia, czyli po ustaniu tytułu ubezpieczenia, stanowi rozszerzenie ochrony ubezpieczeniowej poza ochronę, jaka wynika ze składki, a _ obowiązek urzeczywistnienia wynikających z konstytucji gwarancji socjalnych nie oznacza obowiązku maksymalnej rozbudowy systemu świadczeń _.

Czytaj więcej w Money.pl
Ważne zmiany w zakupach przez internet Ustawa wprowadza do polskiego porządku prawnego unijne regulacje i rewiduje już wprowadzone.
Sąd Najwyższy zawalony sprawami Wśród powodów wymieniono m.in. wątpliwości związane z wykładnią obowiązującego prawa i niezadowalający stan prawa pozytywnego.
Koniec z nocnym życiem w Rzymie. Dlaczego? Od wczorajw Wiecznym Mieście obowiązuje rozporządzenie władz w sprawie walki z pijaństwem na ulicach.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)