Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Wyroki skazujące dla 170 zwolenników Bractwa Muzułmańskiego

0
Podziel się

Skazani odpowiedzą za udział w zamieszkach w delcie Nilu po obaleniu prezydenta Mohammeda Mursiego w 2013 r. oraz za próbę wysadzenia stacji metra w Kairze.

Mohammed Mursi
Mohammed Mursi (Marzouk113/cc/wikimedia)
bEiJMtCd

127 osób było oskarżonych o zaatakowanie i podpalenie kościoła, posterunku policji i stadionu podczas zamieszek, do których doszło 16 sierpnia 2013 r. w Kafr asz-Szajch w delcie Nilu. Zostali skazani za atak na funkcjonariuszy policji, niszczenie mienia publicznego, wzniecanie przemocy oraz przynależność do organizacji terrorystycznej.

Wszyscy zostali skazani na 10 lat pozbawienia wolności. W tej samej sprawie pięć małoletnich osób, w wieku 17 lat, usłyszało roczne wyroki w zawieszeniu - podała prokuratura generalna w oświadczeniu.

Prokuratura poinformowała również, że inny sąd skazał 37 stronników Bractwa na 15 lat więzienia za podjętą w ub. roku próbę wysadzenia w powietrze jednej ze stacji kairskiego metra. Postawiono im również zarzuty wandalizmu, nielegalnego posiadania materiałów wybuchowych oraz zakłócenia transportu publicznego i prywatnego. Wyrok trzech lat pozbawienia wolności usłyszał też 16-letni oskarżony. Wszyscy muszą ponadto zapłacić karę 200 tys. funtów egipskich (ok. 2800 USD).

bEiJMtCf

Niedzielne wyroki zapadły w dzień po tym, jak na wyborczym wiecu w Kairze Abd el-Fataha es-Sisiego - byłego naczelnego dowódcy egipskiej armii i faworyta w wyborach prezydenckich pod koniec maja - wybuchła bomba. Sisi stał na czele armii, gdy ta odsunęła Mursiego od władzy.

W grudniu ubiegłego roku władze egipskie uznały Bractwo Muzułmańskie za organizację terrorystyczną.

Od pozbawienia Mursiego władzy w lipcu 2013 roku do więzienia trafiło ok. 16 tys. zwolenników Bractwa, a kilkuset skazano na śmierć lub kary długoletniego więzienia w masowych procesach.

28 kwietnia sąd w Kairze skazał na śmierć 683 zwolenników Mursiego, w tym duchowego przywódcę Bractwa Muzułmańskiego Mohammeda Badiego. Według ONZ był to największy zbiorowy proces w najnowszej historii.

bEiJMtCl

3 maja w Egipcie skazano na 10 lat więzienia 102 sympatyków byłego prezydenta, a 11 maja - 36 studentów islamskiego uniwersytetu w Kairze na cztery lata więzienia za udział w protestach przeciwko odsunięciu Mursiego od władzy.

Obrońcy praw człowieka alarmują, że wspierany przez armię rząd i antyislamscy sędziowie dążą do stłumienia wszelkich przejawów sprzeciwu.

Czytaj więcej w Money.pl
Przewrót w Egipcie jest korzystny dla arabskich monarchii Skorzystają przede wszystkim Arabia Saudyjska i Jordania. Tylko władze Kataru nie okazują z tego powodu radości.
Islamiści zaatakowali. Kanonada na Synaju Ataki nastąpiły wkrótce po odsunięciu przez armię od władzy islamskiego prezydenta Mohammeda Mursiego.
200 osób w Egipcie osądzą za terroryzm Daty procesu jeszcze nie wyznaczono.
bEiJMtCG
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)