Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wyroki sądów apelacyjnych w internecie od lipca

0
Podziel się:

Chodzi o orzeczenia sądów apelacyjnych. W planach jest również udostępnienie internautom orzeczeń sądów okręgowych i rejonowych.

Wyroki sądów apelacyjnych w internecie od lipca
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)
bESJnUrp

Obiecuje to minister sprawiedliwości Jarosław Gowin. W planach resortu jest ponadto udostępnienie internautom orzeczeń sądów okręgowych i rejonowych.

Ale to ma nastąpić trochę później - w ciągu dwóch lat. Jak zaznaczył minister Gowin, projekt umożliwi obywatelom łatwy i szybki dostęp do orzeczeń polskich sędziów.

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI JAROSŁAWA GOWINA:

- _ Dzięki portalowi orzeczeń każdy z nas bez potrzeby rejestracji będzie mógł się zapoznać z wyrokiem w interesującej go sprawie karnej, cywilnej lub dotyczącej sądu pracy albo ubezpieczeń społecznych _ - mówił Jarosław Gowin.

bESJnUrr

Minister dodał, że łatwy dostęp do orzeczeń jest ważnym elementem budowy społeczeństwa obywatelskiego. Jak zaznaczył, portal będzie elementem budowy autorytetu sądownictwa i jego przejrzystości.

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI JAROSŁAWA GOWINA:

- _ On sprawdzi się także jako pewne narzędzie kontroli nad pracą polskich sędziów. Będą oni mieli świadomość, że finalny efekt ich pracy jakim jest wyrok w prowadzonym procesie będzie ogólnodostępny. Jestem pewien, że ta świadomość publicznego dostępu do ich orzeczeń będzie działać na sędziów motywująco _ - dodawał Gowin.

Orzeczenia wraz z uzasadnieniami wyroków będą poddane procesowi anonimizacji.Z treści orzeczenia będą usunięte wszelkie dane osobowe oraz inne informacje umożliwiające identyfikację konkretnych faktów, podmiotów i okoliczności. Orzeczenia w pewnych kategoriach spraw nie będą publikowane. Chodzi m.in o sprawy dotyczące ubezwłasnowolnienia, rozwodu, alimentów.

bESJnUrx
Czytaj więcej w Money.pl
Rzecznik zaniepokojona, napisała do Gowina Irena Lipowicz domaga się rozszerzenia szkoleń sędziów i prokuratorów o ochronę praw człowieka.
Gowin uruchamia nowy portal. Pokaże w nim... Do końca lipca każdy sąd apelacyjny uruchomi internetowy portal orzeczeń, a w ciągu dwóch lat internauci uzyskają dostęp także do orzeczeń sądów okręgowych i rejonowych.
Gowin uparty. Podpisze ważne zmiany w sądach Zdaniem Jarosława Gowina protesty przeciwko zmianom to próba obrony stanowisk.
bESJnUrS
KOMENTARZE
(0)