Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
korupcja w czechach
13.04.2012 12:46

Wyrok za kupioną lojalność. Były minister skazany

Sąd w Pradze skazał byłego czeskiego ministra transportu Vita Bartę na 18 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Vlastula/CC BY-NC-SA 2.0/Flickr)

*Były czeski minister transportu Vit Barta twierdzi, że swym partyjnym kolegom przekazywał pieniądze w formie bezterminowych pożyczek. *

Tymczasem w sądzie dowiedziono, że kwoty, sięgające nawet kilkuset tysięcy koron (równowartość kilkudziesięciu tysięcy złotych), miały zagwarantować korzystne dla niego decyzje także w partyjnych strukturach regionalnych.

Sąd w Pradze skazał go za to na 18 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu. Wyrok nie jest prawomocny.

Kopertę z 500 tys. koron (ponad 80 tys. zł) Barta proponował posłance Spraw Publicznych Kristinie Koczi, 170 tys. koron (blisko 29 tys. zł) wręczył posłowi VV Jaroslavowi Szkarce. Podczas gdy Koczi odmówiła i złożyła zawiadomienie o próbie popełnienia przestępstwa, Szkarka pieniądze przyjął i częściowo wykorzystał.

Z tego właśnie powodu Szkarka zasiadł w piątek obok Barty na ławie oskarżonych. Sąd skazał go za oszustwo na trzy lata więzienia i zakazał wykonywania mandatu poselskiego przez 10 lat. Barta i Szkarka wciąż zasiadają w Izbie Poselskiej, niższej izbie czeskiego parlamentu.

Vit Barta to od 1989 roku czwarty czeski minister, który zasiadł na ławie oskarżonych.

Obaj oskarżeni nie przyznali się do winy. Barta podkreślał, że chodziło jedynie o pożyczki, a nie łapówki. Koczi i Szkarce zarzucał kłamstwo, próbę zdyskredytowania go, a także chęć dokonania wewnątrzpartyjnego puczu.

38-letni Vit Barta jest właścicielem prywatnej agencji ochrony ABL i głównym sponsorem partii Sprawy Publiczne. Kiedy w czerwcu 2010 roku VV jako najmniejsza partia weszła do centroprawicowej koalicji rządzącej, do różnych resortów trafiła część ludzi z jego firmy. Ministrem był do kwietnia 2011 roku, gdy wyszły na jaw próby korumpowania własnych posłów, a także materiały przedstawiające plany ABL dotyczące objęcia funkcji na najwyższych szczeblach władzy i kontroli nad zamówieniami publicznymi.

Proces Barty w sądzie pierwszej instancji trwał osiem miesięcy. Sąd wydał warunkowe zawieszenie wykonania kary na 2,5 roku. Barta oświadczył w czwartek wieczorem, że w przypadku wyroku skazującego, odejdzie z wielkiej polityki.

Ze względu na silne powiązania partii z biznesem i częściowe ujawnienie kulis niejasnego funkcjonowania VV, sprawa ministra Barty jest bardzo szczegółowo relacjonowana przez czeskie media. Politolodzy w Czechach twierdzą, że proces zadał kolejny cios tej partii, targanej przez wewnętrzne spory i cieszącej się dziś zaledwie dwuprocentowym poparciem.

Czytaj więcej w Money.pl
Mama ministra grała milionami. Rezygnacja Czeski minister przemysłu Martin Kocourek podał się dziś do dymisji po ujawnieniu niejasnych wielomilionowych transakcji giełdowych.
Sąsiad Polski najbardziej skorumpowany O wybuchających aferach korupcyjnych amerykańscy dyplomaci informowali Waszyngton obszernie i często już od początku lat 90.
Tagi: korupcja w czechach, czechy, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz