Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wyrok w sprawie byłego funkcjonariusza UB

0
Podziel się:

Uniewinnieniem zakończył się przed Sądem Rejonowym w Brzesku proces byłego funkcjonariusza UB Zdzisława S., oskarżonego o stosowanie represji wobec aresztowanego członka Armii Krajowej.

Wyrok w sprawie byłego funkcjonariusza UB
(Reporter)

Uniewinnieniem zakończył się przed Sądem Rejonowym w Brzesku proces byłego funkcjonariusza UB Zdzisława S., oskarżonego o stosowanie represji wobec aresztowanego członka Armii Krajowej - poinformował dzisiaj rzecznik Sądu Okręgowego w Tarnowie Tomasz Kozioł.

Sąd uznał, że nie można przypisać oskarżonemu popełnienia zbrodni komunistycznej. Krakowski IPN oskarżył Zdzisława S. o to, że w okresie od czerwca do sierpnia 1950 r., będąc funkcjonariuszem Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Brzesku, popełnił zbrodnię komunistyczną oraz zbrodnię przeciwko ludzkości, polegającą na stosowaniu represji i naruszeniu praw człowieka wobec mężczyzny aresztowanego w związku z jego działalnością w Armii Krajowej.

Według aktu oskarżenia Zdzisław S. razem z innymi funkcjonariuszami bił pokrzywdzonego pięściami i pistoletem po twarzy, w trakcie wielokrotnych przesłuchań groził mu pozbawieniem życia oraz ograniczał wymaganą ilość snu i pożywienia, w celu zmuszenia go do składania określonych wyjaśnień dotyczących działalności pokrzywdzonego w Armii Krajowej.

Sąd uznał, że czyn, na podstawie którego pokrzywdzony został aresztowany, miał charakter kryminalny, w związku z czym nie można przypisać oskarżonemu stosowania represji i popełnienia zbrodni komunistycznej. W takim przypadku sprawa uległa przedawnieniu.

Wyrok jest nieprawomocny. Jak poinformował szef pionu śledczego krakowskiego IPN prok. Waldemar Szwiec, po zapoznaniu się z pisemnym uzasadnieniem wyroku IPN podejmie decyzję, czy będzie odwoływał się od rozstrzygnięcia sądu.

Czytaj więcej w Money.pl
Polska przegrała w Trybunale. Za akta IPN Na skutek tego wyroku Polska ma w ciągu trzech miesięcy zapłacić skarżącej pięć tysięcy euro odszkodowania.
IPN przed Trybunałem w Strasburgu Czy nieudostępnienie dokumentów stanowiło naruszenie Europejskiej Konwencji? - o tym zdecyduje dzisiaj Europejski Trybunał Praw Człowieka.
Trybunał stanął w obronie niemieckiej policji Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu orzekł dzisiaj, że niemiecka policja postąpiła zgodnie z prawem, prewencyjnie zatrzymując przed meczem kibica zamierzającego wziąć udział w pomeczowej bójce między kibicami rywalizujących drużyn.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)