Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wybory samorządowe
02.02.2012 11:05

Wyrok sądu najwyższego. Wódka za głosy

Trzej mężczyźni startujący w wyborach samorządowych w niekonwencjonalny sposób namawiali wyborców do głosowania na nich.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Mikdam/Dreamstime)

Sąd Najwyższy odmówił uchylenia wyroków grzywien wobec trzech mężczyzn, którzy w dniu wyborów samorządowych w 2002 r. rozdawali w Bytomiu alkohol w zamian za głosowanie na jednego z nich.

Dziś Sąd Najwyższy uznał za _ oczywiście bezzasadną _ kasację RPO w tej sprawie. W 2006 r. Sąd Rejonowy w Będzinie skazał na karę 30 tys. zł grzywny Pawła S. i Jarosława Ch., a na 20 tys. zł - Sebastiana K. Uznał ich za winnych przestępstwa opisanego w wówczas obowiązującej ordynacji wyborczej z 1998 r., polegającego na bezpłatnym rozdawaniu alkoholu _ w ramach kampanii wyborczej _.

W 2007 r. wyrok utrzymał Sąd Okręgowy w Katowicach. Oddalił on apelacje obrońców oskarżonych, którzy powoływali się na fakt, że do czynu doszło w dniu wyborów, a więc już po formalnym zakończeniu kampanii wyborczej. SO uznał, że czyn popełniony w dniu wyborów także może być kwalifikowany jako dokonany w szeroko rozumianych ramach kampanii.

Kasację do SN w tej sprawie wniosła w 2011 r. rzecznik praw obywatelskich Irena Lipowicz. Argumentowała, że sądy pominęły iż według ówczesnej ordynacji czyn podlegający karze mógł być popełniony tylko podczas kampanii wyborczej, która kończy się na 24 godz. przed dniem głosowania. Troje sędziów SN uznało, że dokonana przez sądy interpretacja ordynacji wyborczej mieści się w granicach samodzielności sądowej.

Czytaj więcej o głośnych wyrokach sadowych
Sąd potwierdził, że klaskał, choć nie miał ręki Skazany zamierza złożyć apelację w sądzie międzynarodowym.
Doda skazana za skandal z Biblią Na 5 tys. zł grzywny stołeczny sąd skazał Dorotę Rabczewską za obrazę uczuć religijnych określeniem autorów Biblii.
Rydzyk nie chce płacić. Jest zażalenie Dyrektor Radia Maryja został ukarany za wykroczenie, polegające na prowadzeniu nielegalnej zbiórki pieniędzy.
Tagi: wybory samorządowe, wódka, sąd, wyrok, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz