Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wyrok na Wiktora Buta jest polityczny? Chcą jego powrotu do Rosji

0
Podziel się:

MSZ Rosji oświadczyło, że amerykański sąd wypełniał polityczne zamówienie skazując na 25 lat więzienia handlarza bronią, Rosjanina Wiktora Buta.

Wyrok na Wiktora Buta jest polityczny? Chcą jego powrotu do Rosji
(PAP/EPA)

MSZ Rosji oświadczyło, że amerykański sąd _ wypełniał polityczne zamówienie _ skazując na 25 lat więzienia handlarza bronią, Rosjanina Wiktora Buta (na zdj.). MSZ będzie zabiegał o powrót Buta do Rosji, a jego sprawa będzie wśród priorytetów w relacjach z USA.

44-letni But, były oficer armii radzieckiej, nazywany _ handlarzem śmiercią _, uchodził za największego i najbardziej poszukiwanego przemytnika broni na świecie. Sąd w Nowym Jorku skazał go w czwartek na 25 lat więzienia i grzywnę w wysokości 15 mln dolarów. Prokuratura domagała się dożywocia.

MSZ Rosji oznajmiło, że wyrok jest _ nieuzasadniony i stronniczy _; baza dowodowa budziła wątpliwości, a samo aresztowanie Buta w Tajlandii z udziałem agentów amerykańskich służb specjalnych było bezprawne.

Według rosyjskiego MSZ zarzuty wobec Buta _ opierały się wyłącznie na przypisywanej mu intencji _ popełnienia przestępstwa. Stąd też - jak twierdzi resort dyplomacji - próbowano _ wymusić na nim przyznanie się do winy poprzez stworzenie mu nieznośnych warunków w więzieniu, nacisków fizycznych i psychologicznych _. Przeciwko Butowi - zdaniem MSZ - rozpętała się w amerykańskich mediach _ kampania oszczerstw _.

Resort zapowiedział, że _ podejmie wszelkie niezbędne starania _ by doprowadzić do powrotu Buta do Rosji, _ wykorzystując w tym celu wszystkie możliwe mechanizmy _ prawa międzynarodowego. _ - Temat ten bez wątpienia pozostanie wśród naszych priorytetów w agendzie amerykańsko-rosyjskiej _ - podsumowuje komunikat MSZ.

Żona Buta, Ałła, nazwała wyrok zwycięstwem. _ - Minimalna kara, którą mu wymierzono, świadczy o słabości argumentów prokuratury _ - mówiła w Pierwszym Kanale rosyjskiej telewizji.

_ - Dla Buta to nie jest koniec, wszystko dopiero się zaczyna. Mamy mocne argumenty i jesteśmy pewni, że prawda zwycięży _ - zapewniał adwokat Rosjanina Albert Dayan, cytowany przez agencję Interfax. Zapowiedział, że obrona złoży apelację.

But został zatrzymany w Bangkoku w 2008 roku w wyniku operacji agentów amerykańskiej Administracji ds. Walki z Narkotykami (DEA). Udawali oni wysłanników lewicowej rebelianckiej organizacji FARC w Kolumbii i deklarowali chęć kupienia broni. Aresztowali Buta i wydali go władzom Tajlandii.

Rosjanin został oskarżony o spisek, którego celem było zabicie obywateli USA. Chodziło o próbę sprzedaży broni dla FARC, którą ta miała wykorzystać przeciw amerykańskim agentom, współpracującymi z władzami w Bogocie w walce z kartelami narkotykowymi. Według raportu ONZ z 2001 roku, But _ dostarczał sprzęt wojskowy do wszystkich stref konfliktów zbrojnych w Afryce _. Dysponował ogromnymi środkami na ten cel, m.in. prywatnymi samolotami wojskowymi z czasów ZSRR.

Starania o ekstradycję Buta z Tajlandii do USA, do której doszło ostatecznie w listopadzie 2010 roku, wywołały napięcia między Waszyngtonem a Moskwą. Zdaniem obserwatorów Rosja obawiała się, że But może zawrzeć układ z prokuratorami, aby uzyskać łagodniejszą karę, i ujawnić swoje powiązania z obecnymi elitami władzy na Kremlu.

Czytaj więcej w Money.pl
"Handlarz śmiercią" wróci do ojczyzny? Wiktor But został uznany przez amerykańskich sędziów przysięgłych za winnego stawianych mu zarzutów próby sprzedaży broni lewicowym rebeliantom z organizacji FARC w Kolumbii.
Szokujący wyrok w sprawie Chodorkowskiego Sąd Najwyższy Rosji uznał, że były szef koncernu naftowego Jukos, był bezprawnie przetrzymywany w areszcie.
Rosyjski szpieg skazany na trzy lata To prawomocny już wyrok wobec obywatela rosyjskiego Tadeusza J., uznanego za "uśpionego agenta" wywiadu wojskowego Rosji.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)