Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
02.06.2012 21:40

Wyrok dla Mubaraka. Tysiące protestują przeciwko werdyktom sądu

Albo doczekamy sprawiedliwości dla naszych męczenników, albo umrzemy jak oni - wykrzykiwał tłum na Tahrir.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/ EPA)

*Tysiące Egipcjan demonstrowały dziś na kairskim placu Tahrir i w innych miastach, protestując przeciwko rządom wojskowych i wydanym tego dnia przez sąd orzeczeniom na procesie, w którym sądzono m.in. b. prezydenta Hosniego Mubaraka. *

Demonstranci skandowali _ Precz z wojskowymi _. Rada Wojskowa przejęła władzę w Egipcie po obalonym w lutym ub.r. Mubaraku, który ustąpił pod presją uczestników rewolty. Jej epicentrum był właśnie plac Tahrir.

Mubarak i jego minister spraw wewnętrznych Habib el-Adli zostali skazani w sobotę na karę dożywotniego więzienia za śmierć niemal 850 ubiegłorocznych demonstrantów. Sześciu dawnych wysokich funkcjonariuszy MSW sądzonych z tych samych powodów zostało uniewinnionych.

_ Albo doczekamy sprawiedliwości dla naszych męczenników, albo umrzemy jak oni _ - wykrzykiwał tłum na Tahrir._ Dożywocie dla narodu, uniewinnienie dla Mubaraka _ - głosił ironiczny napis na plakacie jednego z manifestantów, nawiązujący do zapowiedzi złożenia apelacji przez obrońców byłego prezydenta._ Jeśli myślicie, że stary reżim upadł, to się mylicie. Właśnie jest ładowana oryginalna wersja _ - napisano na innym plakacie, używając określenia komputerowego.

*Zobacz jak protestowali w Egipice: *

Wielu Egipcjan - jak pisze agencja Reutera - irytuje się, że filary autorytarnych rządów Mubaraka, w tym znienawidzone siły policyjne, przeżyły jego upadek w stanie nienaruszonym. Do tłumu dołączył jeden z kandydatów w wyborach prezydenckich, wyeliminowany w pierwszej turze głosowania 23 i 24 maja, lewicowy kandydat Hamdin Sabahi, który uzyskał trzeci wynik.

Demonstracje odbyły się także w innych miastach, w tym w Aleksandrii, gdzie zebrało się 4-5 tysięcy ludzi, w Ismailii - 1,5 tys. osób. W Suezie w północno-wschodnim Egipcie zebrały się setki osób, a przez Port Said (w tej samej części kraju) przemaszerowało ok. 2 tysiące ludzi, domagając się _ czystki w systemie sądowniczym _.

Czytaj więcej w Money.pl
Mubarak skazany na dożywocie. Potem trafił do szpitala Po ogłoszeniu wyroku uniewinniającego synów dyktatora na sali sądowej wybuchła awantura.
Mubarak skazany na dożywocie. Bójka w sądzie Sąd uznał, że były prezydent Egiptu ponosi część winy za śmierć 850 demonstrantów.
Koniec stanu wyjątkowego. Po ponad 30 latach Powiadomiły o tym egipskie władze wojskowe, które rządzą krajem od chwili odsunięcia od władzy Hosniego Mubaraka.
Tagi: wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, najważniejsze, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz