Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

"Wyrok Chodorkowskiego przyjechał z Moskwy"

0
Podziel się:

Ogłoszono go wbrew woli sędziego, który był pod silną presją Kremla, twierdzi rzeczniczka sądu.

"Wyrok Chodorkowskiego przyjechał z Moskwy"
(PAP/EPA)
bESwcppN

Wyrok na Michaiła Chodorkowskiego został napisany w Moskiewskim Sądzie Miejskim i ogłoszony wbrew woli sędziego Wiktora Daniłkina, który przez całe postępowanie sądowe był pod presją, twierdzi Natalia Wasiliewa, rzeczniczka sądu, który prowadził proces.

Wasiliewa, asystentka Daniłkina i sekretarz prasowa Chamowniczeskiego Sądu Rejonowego w Moskwie, o kulisach procesu skonfliktowanego z Kremlem magnata naftowego i jego partnera biznesowego Płatona Lebiediew, opowiedziała w poniedziałek internetowemu portalowi gazeta.ru i internetowej telewizji Dożd.

_ - Mogę powiedzieć, że od samego początku Daniłkin był pod stałą kontrolą, jeszcze zanim 2 listopada udał się do pokoju narad. Po 2 listopada kontrola ta zapewne nie ustała _ - powiedziała rzeczniczka sądu. _ - Wiktor Nikołajewicz miał obowiązek kontaktowania się z Moskiewskim Sądem Miejskim we wszystkich spornych kwestiach związanych z procesem sądowym. Dostawał stamtąd określone instrukcje, jak postępować dalej _ - wyjaśniła.

bESwcppP

Wasiliewa zaznaczyła, że mogło to dotyczyć także decyzji o wzywaniu świadków. Dodała, że instrukcje sędzia otrzymywał przez telefon. Rzeczniczka przypuszcza, że Daniłkin kontaktował się z przewodniczącą Moskiewskiego Sądu Miejskiego Olgą Jegorową.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/233/t97257.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/chodorkowskiego;aresztowano;bo;tak;chcial;putin,220,0,624348.html) Chodorkowskiego aresztowano bo tak chciał Putin
- _ To, co robił Daniłkin, było raczej wymuszonym działaniem. Zgodnie z prawem sędzia nie musi się radzić kogokolwiek i uwzględniać czyichkolwiek opinii _ - zauważyła Wasiliewa. Dodała, że Daniłkin _ był poirytowany, bardzo przeżywał, oburzał się, że ktoś mówi mu, co ma robić _. _ Zdarzyło się nawet, że miał problemy z sercem _ - podkreśliła.

_ - Daniłkin zaczął pisać wyrok. Podejrzewam, że to, co było w tym wyroku, nie zadowoliło wyższej instancji. W związku z czym otrzymał inny wyrok, który musiał ogłosić _ - powiedziała rzeczniczka. - _ To, że wyrok został przywieziony z Moskiewskiego Sądu Miejskiego, wiem z całą pewnością. Wiem też, że był pisany przez sędziów instancji odwoławczej ds. karnych, tj. Moskiewskiego Sądu Miejskiego. Jest to oczywiste _ - wskazała.

Wasiliewa zaznaczyła, że zna nazwiska tych sędziów. Przekazała też, że wie, iż niektóre części wyroku zostały dowiezione do Chamowniczeskiego Sądu Rejonowego już w trakcie jego ogłaszania. Według niej, tak było na przykład z częścią określającą wysokość kary.

bESwcppV

Rzeczniczka wyznała, że zdecydowała się opowiedzieć o tym wszystkim, gdyż przeżyła rozczarowanie. _ - Chciałam zostać sędzią. Gdy zobaczyłam tę wewnętrzną treść, jak wszystko się odbywa, to rozpłynęła się bajka o tym, iż sędziowie podporządkowują się tylko prawu. Zrozumiałam, że to nieprawda; że sędzia podporządkowany jest wyższej instancji _ - oświadczyła.

Chodorkowski i Lebiediew 30 grudnia 2010 roku w drugim procesie zostali skazani na 13,5 roku więzienia za rzekome przywłaszczenie 218 mln ton ropy naftowej i wypranie uzyskanych w ten sposób pieniędzy. Na wolność wyjdą w 2017 roku, gdyż na poczet kary zaliczono im wcześniejszy wyrok, który odsiadują.

W pierwszym procesie, w 2005 roku, biznesmeni zostali skazani na osiem lat więzienia za oszustwa podatkowe i uchylanie się od płacenia podatków.

bESwcppW

Na krótko przed ogłoszeniem grudniowego werdyktu premier Władimir Putin oświadczył publicznie, że _ przestępstwa pana Chodorkowskiego zostały udowodnione w sądzie _ i że _ złodziej powinien siedzieć w więzieniu _.

Chodorkowski i Lebiediew konsekwentnie odpierają wszystkie wysunięte wobec nich zarzuty, uważając je za sfabrykowane i politycznie umotywowane.

Powstały w 1993 roku Jukos stał się z czasem jednym z największych koncernów naftowych w Rosji. Jednak w 2003 roku popadł w konflikt z Kremlem. Chodorkowski i Lebiediew zostali aresztowani. W 2006 roku sąd w Rosji ogłosił upadłość Jukosu. Jego najcenniejsze aktywa przejął kontrolowany przez państwo koncern Rosnieft.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.menstream.pl/i/art/184/127416_tiny.jpg ) ] (http://menstream.pl/wiadomosci-na-serio/chodorkowski-tak-konczy-niepokorny-oligarcha,0,744014.html) Chodorkowski: Tak kończy niepokorny oligarcha Kiedyś najbogatszy Rosjanin, dziś ikona rosyjskich obrońców praw człowieka. Czy wyjdzie jeszcze na wolność?
[ ( http://static1.money.pl/i/h/71/t89927.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/kreml;nielegalnie;zagarnal;majatek;jukosu,70,0,752710.html) Kreml nielegalnie zagarnął majątek Jukosu Tak uznał Trybunał Arbitrażowy w Sztokholmie. Na potwierdzenie znaleziono trzy dowody.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/159/t17055.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/prokuratorzy;zadaja;14;lat;lagru;dla;chodorkowskiego,87,0,697687.html) Prokuratorzy żądają 14 lat łagru dla Chodorkowskiego Były szef Jukosu od maja 2005 roku odbywa już karę 8 lat łagru.
bESwcpqq
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)