Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wypowiedź Sikorskiego wywołała dyplomatyczną burzę

0
Podziel się:

Choć Sikorski utrzyma się na stanowisku marszałka Sejmu, jego skuteczna polityczna defenestracja splamiła dyplomatyczne kwalifikacje jednego z najbardziej prominentnych głosów w UE - ocenia brytyjska gazeta.

Wypowiedź Sikorskiego wywołała dyplomatyczną burzę
(PAP/Jakub Kamiński)
bEIMrnhh

Burza rozpętana przez byłego ministra spraw zagranicznych wywołała zamieszanie związane z podejściem Polski do kryzysu na Ukrainie, w czasie gdy są oznaki, że nowy rząd będzie prowadził mniej aktywną politykę w tej sprawie - pisze _ Financial Times _.

Brytyjski dziennik przytacza słowa Radosława Sikorskiego, cytowane przez amerykański portal Politico. Napisał on, że prezydent Rosji Władimir Putin w 2008 r. miał proponować ówczesnemu szefowi polskiego rządu Donaldowi Tuskowi udział w podziale Ukrainy. Sikorski we wtorek wieczorem przyznał, że podczas wizyty polskiej delegacji rządowej w Rosji nie doszło do rozmowy dwustronnej Tusk-Putin. _ - W tej sprawie zawiodła mnie pamięć _ - mówił.

Jak relacjonuje _ FT _, wywiad Sikorskiego dla portalu zrodził pytania o sposób prowadzenia w następnych latach polskiej polityki zagranicznej, a _ zagmatwane wypieranie się _ i _ odwołanie słów _ przez marszałka Sejmu wywołało _ konsternację, szok i krytykę _ na całej scenie politycznej. _ FT _ cytuje wypowiedź premier Ewy Kopacz, która stwierdziła, że _ nie będzie tolerować tego typu standardów _.

bEIMrnhj

_ - Choć Sikorski utrzyma się na stanowisku marszałka Sejmu, jego skuteczna polityczna defenestracja splamiła dyplomatyczne kwalifikacje jednego z najbardziej prominentnych głosów w UE, opowiadającego się za mocną odpowiedzią na rosyjskie działania na Ukrainie _ - ocenia _ FT _. Dodaje, że do defenestracji doszło w czasie, gdy pojawiają się sugestie, że niegdyś wojownicze stanowisko Polski wobec konfliktu na wschodniej Ukaranie staje się bardziej miękkie.

Brytyjska gazeta przypomina, że za Sikorskiego Polska była głównym graczem w dyplomatycznych działaniach dotyczących przyszłości Ukrainy - była głównym sponsorem Partnerstwa Wschodniego i brała udział we wstępnych negocjacjach między Kijowem a Moskwą. _ - Jednak Polska została wyłączona z rozmów latem, gdy Niemcy i Francja postanowiły zmienić ich format _ - dodaje _ FT _.

Jak powiedzieli dziennikowi wysocy przedstawiciele polskich władz, nowy rząd Kopacz pogodził się z tym, że zajmie bardziej pragmatyczne stanowisko wobec Ukrainy. _ - Wydaje się oczywiste, że Polska będzie mniej aktywna w tej sprawie _ - powiedział jeden z przedstawicieli władz, pragnący zachować anonimowość. Według niego _ teraz jest spokojniej _, a Warszawa pogodziła się z faktem, że są niewielkie szanse na zmianę sytuacji na Ukrainie.

Zdaniem _ FT _ obecna premier Kopacz mocno koncentruje się na sprawach wewnętrznych i wyborach, które czekają Polskę w następnych 12 miesiącach.

bEIMrnhp

Dziennik podkreśla, że Sikorski nie był pierwszą osobą, która podniosła kwestię rosyjskich prób zaangażowania innych krajów w podział Ukrainy. _ FT _ przypomina słowa Putina wypowiedziane na szczycie NATO w Bukareszcie w 2008 r.

Jednak wypowiedź byłego szefa polskiego dyplomacji okazała się _ wybuchowa _, gdyż wywołała pytania o to, jakie działania podjęto po rzekomej rozmowie Tusk-Putin. _ - Politolodzy i komentatorzy w Warszawie zastanawiali się, czy oferta powinna była zmusić Warszawę do ponownego przemyślenia polskiej polityki zbliżenia do Moskowy między 2008 r. a aneksją Krymu _ - wyjaśnia _ FT _.

Czytaj więcej w Money.pl
"Każdy dzień milczenia obciąża Tuska" Zdaniem Adama Hofmana, im Donald Tusk dłużej milczy, tym bardziej wszyscy zaczynają podejrzewać, że Radosław Sikorski w wywiadzie dla politico.com powiedział prawdę.
Tusk pierwszy raz publicznie o wypowiedziach Sikorskiego _ Nie dziwię się, że opozycja chce wykorzystać każdy moment, kiedy pojawia się wpadka. (...) I dlatego, by przerwać łańcuch domysłów... _ - mówi były premier.
Radosław Sikorski rozbija Platformę Również nieoficjalnie politycy PSL przyznają, że nie chcą _ wychodzić przed szereg _, by bronić marszałka.
bEIMrnhK
wiadomości
wiadmomości
kraj
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)