Notowania

Przejdź na
oswaldo paya
15.10.2012 19:32

Wypadek na Kubie. Cztery lata dla Hiszpana

Prokuratura domagała się kary siedmiu lat więzienia, podczas gdy obrona chciała uwolnienia podsądnego.

Podziel się
Dodaj komentarz
(ASSOCIATED PRESS/FOTOLINK/East News)

Kubański sąd skazał Hiszpana Angela Carromero na cztery lata więzienia za spowodowanie wypadku ze skutkiem śmiertelnym - podały w poniedziałek władze. W wypadku auta, którym kierował 27-latek, zginął znany kubański dysydent Oswaldo Paya oraz inny opozycjonista.

Proces młodego Hiszpana odbył się 5 października w Bayamo, na wschodzie Kuby. To tam pod koniec lipca doszło do wypadku. Według rządowego portalu Cubadebate, na którym ukazał się oficjalny komunikat w sprawie wyroku, powodem wypadku było _ lekkomyślne zachowanie _ Carromero.

Prokuratura domagała się kary siedmiu lat więzienia, podczas gdy obrona chciała uwolnienia podsądnego. W oświadczeniu opublikowanym na rządowej stronie internetowej poinformowano, że zarówno Hiszpan, jak i prokuratura mogą złożyć odwołanie od wyroku. Jeśli żadna ze stron tego nie zrobi, możliwa będzie ekstradycja. Porozumienie między Kubą a Hiszpanią zakłada odbywania kary przez skazanych w swoich krajach.

Carromero, szef młodzieżówki rządzącej w Hiszpanii Partii Ludowej (PP), kierował wynajętym samochodem, który 22 lipca br. miał wypadek i uderzył w drzewo w pobliżu Bayamo. W wypadku zginęło dwóch kubańskich dysydentów: 60-letni Paya, który był liderem opozycyjnego Chrześcijańskiego Ruchu Wyzwolenia oraz należący do ruchu 31-letni Harold Cepero.

Rodzina Payi odrzuca oficjalną wersję przyczyn wypadku i nie wniosła oskarżenia przeciwko Hiszpanowi, uznając, że jest on niewinny.

Z oficjalnego raportu wynika, że samochód jechał zbyt szybko, raptownie hamował i kierowca utracił kontrolę nad autem. W oficjalnej wersji nie wspomniano o udziale w wypadku innego pojazdu, na co wskazuje rodzina dysydenta. Według córki Payi w dniu wypadku świadkowie mówili o czerwonej ładzie, która jechała równolegle do samochodu jej ojca. Rodzina dysydenta zażądała w związku z tym śledztwa _ niezależnego od rządu _.

Jednak podczas procesu Carromero zapewniał, że w pobliżu nie było innego auta - pisze hiszpański dziennik _ El Pais _.

27-latek, który wyraził skruchę i przeprosił rodziny zabitych, twierdzi, że nie przekroczył dozwolonej prędkości. Mówił, że _ ostatni raz gdy spojrzał na licznik, wskazywał on 80 lub 90 km na godzinę _.

Czytaj więcej w Money.pl
Rosjanie w końcu ujawniają. Piloci byli pijani An-28 spadł na las na Kamczatce 12 września. Komisja śledcza ustala teraz, kto był odpowiedzialny za wpuszczenie nietrzeźwych pilotów na pokład.
Tragiczne zakończenie policyjnego pościgu 27-letni kierowca audi zginął w wyniku wypadku, do którego doszło dziś nad ranem w powiecie białobrzeskim (Mazowieckie).
Zabiła chłopców, usłyszała już zarzuty Chodzi o wypadek w Kozach. Kobieta prowadziła auto zbyt szybko i pod wpływem narkotyku.
Tagi: oswaldo paya, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz