Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wypadek w Himalajach. Dwóch Polaków wśród ofiar

0
Podziel się:

- Dwóch polskich obywateli zginęło w wyniku zejścia lawiny w Himalajach w centralnym Nepalu - potwierdził na Twitterze rzecznik MSZ Marcin Wojciechowski.

Wypadek w Himalajach. Dwóch Polaków wśród ofiar
(PAP/EPA)
bEILRVeJ

Trzech Polaków, Izraelczyk i towarzyszący im Nepalczyk zginęli w trakcie trekkingu w Himalajach. Najnowsze informacje nepalskiej policji mówią nawet o 12 ofiarach lawiny w Himalajach. Wciąż w rejonie załamania pogody może się znajdować ponad sto osób.

Aktualizacja 18:34:00

Dwóch polskich obywateli zginęło w wyniku zejścia lawiny w Himalajach w centralnym Nepalu - potwierdził dziś na Twitterze rzecznik MSZ Marcin Wojciechowski. Trwa identyfikacja pozostałych ofiar - dodał rzecznik.

bEILRVeL

Wojciechowski zapewnił, że na miejscu, w Nepalu, działają już polscy dyplomaci. _ W Nepalu przebywa ambasador RP w Indiach, który jest również akredytowany na terenie Nepalu i składał tam listy uwierzytelniające. Natychmiast po otrzymaniu informacji o katastrofie, polscy dyplomaci zaczęli udzielać pomocy polskim obywatelom _ - poinformował.

_ The Courier Mail _ pisze na stronie internetowej, że do tragedii doszło na szlaku trekkingowym w rejonie Annapurny. Grupa licząca nawet 168 osób szła w kierunku przełęczy Thorang La, najwyższego punktu na trasie. BBC, powołując się na lokalne władze, informuje, że nie żyje co najmniej 12 osób, w tym trzech Polaków. Media izraelskie piszą z kolei o czterech zabitych turystach z Izraela.

Oficer prasowy nepalskiej armii Dżagadisz Czandra potwierdził, że wciąż trwa akcja ratunkowa i do tej pory udało się zapewnić bezpieczeństwo tylko części turystów. - _ Na ten moment mogę potwierdzić cztery ofiary śmiertelne. Ich ciała zostały przewiezione do rejonu Mustang. 38 uratowanych udało się sprowadzić również tam. Następnie autobusami przejadą do Pokhary - miasta w centralnym Nepalu _ - powiedział wojskowy.

Baburam Bhandari, przedstawiciel miejscowych władz, przyznaje, że akcja ratunkowa i nawiązanie kontaktu z zaginionymi są utrudnione. W tym rejonie nie działają sieci telefonii komórkowej.Do akcji ratunkowej wysłano wojskowe śmigłowce.

bEILRVeR

Jedna z grup, która była dziś pod Annapurną, została wysłana przez krakowskie biuro podróży. Jego szef Artur Ragan powiedział IAR, że nie ma kontaktu z trzema z siedmiu osób, uczestniczących w wyprawie. Wśród nich było dwóch Polaków i nepalski przewodnik. Cztery pozostałe osoby, które uczestniczyły w trekkingu wokół Annapurny, są bezpieczne w hotelu w miejscowości Muhtinath.

Polskie MSZ sprawdza informacje napływające z Nepalu. - _ Jesteśmy w kontakcie z nepalskimi służbami _ - napisał na twitterze rzecznik MSZ Marcin Wojciechowski.

Przedstawiciele władz w dystrykcie Mustang sprecyzowali w wypowiedzi dla BBC, że wśród uratowanych jest pięciu Polaków, czterech Izraelczyków i pięciu Niemców. Według władz w rejonie odnotowano silne opady śniegu - nawet do 90 cm. Wczoraj w innej lawinie w Himalajach zginęło dwóch Nepalczyków, a jeden zaginął.

bEILRVeS

Złą pogodę w samym szczycie nepalskiego sezonu turystycznego wywołał przechodzący cyklon Hudhud. W tym tygodniu żywioł uderzył w południowo-wschodnie Indie, a na zdjęciach satelitarnych widać jego przemieszczanie się w kierunku Chin - podała BBC.

Śmierć na popularnej trasie

- To popularna i bezpieczna trasa trekkingowa, ale turyści mogli zboczyć z drogi - tak pierwsze doniesienia o tragedii w Nepalu ocenia himalaista Janusz Kurczab.

Janusz Kurczab zna miejsce, którym doszło do tragedii. Jest autorem przewodnika po tym regionie. Jak mówi, trasa nie wymaga dużych umiejętności, lecz dość dobrej kondycji fizycznej. Dodał, że do tragedii doszło prawdopodobnie w najwyższym punkcie trasy, na wysokości ponad 5400 metrów. _ Możliwe, że turyści zboczyli z trasy, na śnieżno - lodowy szczyt, znajdujący się obok. Stamtąd mogła zejść lawina _ - mówił himalaista.

bEILRVeT
Czytaj więcej w Money.pl
Pierwsza polska partia powstała na Ukrainie _ Chcemy także działać w zakresie integracji europejskiej Ukrainy _.
Czy grozi nam epidemia siecioholizmu? Z Internetu korzysta już ponad 60% Polaków. Większość z nich wchodzi do sieci kilka razy dziennie - w domu, w pracy i w podróży. Internauci przenoszą się do wirtualnej rzeczywistości, a eksperci biją na alarm - to nowy rodzaj uzależnienia.
Sprawcy samosądu na Polakach skazani Napastników skazano na 10 i 8 miesięcy więzienia w zawieszeniu. Dwaj pozostali mają zapłacić grzywnę.
bEILRVfm
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)