Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Wyniki wyborów samorządowych w Białystoku

Jeśli prezydentem zostanie po raz trzeci Tadeusz Truskolaski, będzie musiał kierować miastem w nowej dla siebie sytuacji, czyli braku poparcia w Radzie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Katarzyna Czerwińska/wikimedia/CC-BY-SA-3.0-pl)

Jeśli prezydentem zostanie po raz trzeci Tadeusz Truskolaski, będzie musiał kierować miastem w nowej dla siebie sytuacji, czyli braku poparcia w Radzie Miasta. Te wybory wygrało bowiem PiS i ma w tej radzie większość.

30 listopada w drugiej turze wyborów prezydenta miasta Tadeusz Truskolaski (KWW Tadeusza Truskolaskiego, kandydat wspierany przez PO) zmierzy się z kandydatem PiS Janem Dobrzyńskim. W pierwszej turze Truskolaski otrzymał 49,37 proc. głosów, Dobrzyński - 34,16 proc.

Tymczasem wybory do Rady Miasta Białystok wygrało PiS i ma 15 mandatów, czyli większość w 28-osobowej białostockiej radzie. Drugi wynik uzyskała Platforma Obywatelska, trzecie KWW Tadeusza Truskolaskiego - oba zdobyły po 6 mandatów. Ostatni mandat przypadł SLD-Lewicy Razem.

W minionej kadencji, a przynajmniej przez większą jej część, prezydent Białegostoku miał komfortową sytuację, bo w wyborach cztery lata temu większość zdobyła - popierająca go Platforma Obywatelska. Co prawda pod koniec kadencji w radzie doszło do przetasowań w klubach radnych i przynależności politycznej (m.in. pięcioro radnych odeszło z PO do klubu PiS), ale udawało się znaleźć większość dla projektów uchwał pochodzących z magistratu.

Jeśli Tadeusz Truskolaski wygra drugą turę, teraz będzie miał w Radzie Miasta Białystok bardzo silną opozycję._ - Sytuacja w radzie w tej chwili bardzo mocno się zmieniła. Z tym, że ja nie wiem, kto będzie prezydentem za dwa tygodnie _ - mówił w środę dziennikarzom Truskolaski. _ - Do tej pory było tak, że to prezydent Truskolaski za wszystko odpowiada. Za to dobre i za to złe, i za to czego nie ma i co powstało i co nie powstało. W tej chwili następuje sytuacja takiego wyraźnego oddzielenia, pomiędzy władzą wykonawczą a uchwałodawczą, jeżeli mieszkańcy oczywiście powierzą mi ten mandat _ - mówił prezydent.

Pytany jak wyobraża sobie współpracę z nową radą - jeśli wygra wybory w drugiej turze - powiedział, że liczy na merytoryczne to rozmowy i szukanie jak największego poparcia.

16 listopada Tadeusz Truskolaski startował po raz pierwszy w wyborach z własnym komitetem i zdobył 6 mandatów. Pytany o ocenę tego wyniku prezydent powiedział, że komitet to _ nowa siła, nowy produkt _, a zdobył tyle mandatów w radzie, co PO. Mówił, że liczył na minimum 5 mandatów, a osiągnięty wynik to _ więcej niż minimum _.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/100/m326756.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/bronislaw-komorowski-broni-czlonkow-pkw,201,0,1661385.html) *Powtórzone wybory? Komorowski broni PKW. "Gwarantują uczciwość" * Opozycja nie zostawia suchej nitki na przebiegu liczenia głosów. SLD chce u nas scenariusza z Ukrainy.
Jego konkurent w walce o fotel prezydenta, b. wojewoda podlaski i b. senator PiS Jan Dobrzyński powiedział w środę, że wynik PiS w Radzie Miasta Białystok ma bardzo duże znaczenie dla jego kampanii wyborczej. Także sami nowi radni Prawa i Sprawiedliwości do 30 listopada mają skupić się na tej kampanii.

_ - Jesteśmy przygotowani, aby przejąć odpowiedzialność za miasto Białystok, pierwszy krok jest już za nami - wybory do rady miejskiej. Chcielibyśmy dokonać drugiego kroku, wygrać wybory prezydenckie _ - mówił dziennikarzom Dobrzyński.

Szef klubu radnych PiS w minionej kadencji Mariusz Gromko zadeklarował, że radni będą _ od pierwszej sesji działać w kierunku naprawy tego, co nie działa prawidłowo w naszym mieście _. Przed drugą turą wyborów nie chciał mówić, jak wyobraża sobie współpracę większości w radzie z prezydentem, jeśli zostanie nim Tadeusz Truskolaski. Dodał jedynie, że pierwszym zadaniem radnych PiS będzie projekt budżetu na 2015 rok, przygotowany przez magistrat.

Czytaj więcej w Money.pl
Zaskakujący komentarz Janusza Palikota - _ Będziemy walczyli do końca świata i o jeden dzień dłużej _ - mówił.
Nie można ręcznie przygotowywać raportów Rano żadna z komisji w tym województwie nie zgłosiła jeszcze komisji wojewódzkiej, że dostarczy dziś protokoły.
Dane udało się wprowadzić. Teraz problem z... _ Wciąż nie mamy ani jednego protokołu do sejmiku. Jeśli dostaniemy informację, że któryś z nich ma dotrzeć, Wojewódzka Komisja Wyborcza zbierze się w bardzo krótkim czasie _ - przekonuje przedstawicielka komisji.
Tagi: wyniki wyborów samorządowych 2014, wybory samorządowe 2014, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz