Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wyniki wyborów samorządowych. Janusz Palikot komentuje

0
Podziel się:

- Będziemy walczyli do końca świata i o jeden dzień dłużej - mówił.

Wyniki wyborów samorządowych. Janusz Palikot komentuje
(PAP/Wojciech Pacewicz)
bEToADiZ

Lider Twojego Ruchu podkreślił, że jego partia startując w wyborach samorządowych, po raz pierwszy nie stawiała na wynik procentowy, a na liczbę radnych. _ - Będziemy walczyli do końca świata i o jeden dzień dłużej _ - mówił.

Twój Ruch w wyborach samorządowych nie zarejestrował list w połowie okręgów w wyborach do sejmików wojewódzkich, tym samym komitet wyborczy TR nie miał zasięgu ogólnokrajowego i nie został uwzględniony w niedzielnym sondażu exit poll bazującym na odpowiedziach udzielanych przez wyborców po wyjściu z lokalu wyborczego, którego wyniki podano tuż po zakończeniu głosowania.

Lider TR zaznaczył, że Twój Ruch nie postawił w wyborach samorządowych na wynik procentowy, lecz na liczbę radnych, których uda się wprowadzić do rad. _ Jesteśmy młodą partią, która powstała trzy lata temu i po raz pierwszy startowaliśmy w wyborach samorządowych. Właściwie nie mieliśmy radnych, więc każdy zdobyty radny to będzie zwycięstwo _ - przekonywał Palikot na konferencji, którą zorganizował przed warszawską Tęczą na pl. Zbawiciela. Podkreślił, że nie można TR porównywać z PiS czy PO, które w polityce są od lat.

bEToADjb

_ Jeżeli będziemy mieć 50 radnych, to będzie to wielkie zwycięstwo, jeżeli będziemy mieli 100, to będzie to galaktyczne zwycięstwo. Mówię to z pewną przesadą, ale chcę pokazać, że mamy inny punkt widzenia, nie tak jak te zakorzenione od zawsze partie _ - uznał.

_ Niezależnie od wyniku będziemy walczyli do końca świata i o jeden dzień dłużej. Od jutra zaczynamy przygotowania do kampanii prezydenckiej, a potem do wyborów parlamentarnych _ - podkreślił Palikot. Pytany, czy będzie kandydować, odpowiedział, że będzie wiadomo w połowie grudnia. Według wcześniejszych wypowiedzi Palikota lider TR będzie chciał startować w wyborach prezydenckich, a decyzję w tej sprawie ma podjąć 14 grudnia rada krajowa partii.

Palikot podkreślił, że celem TR w wyborach parlamentarnych w 2015 r. jest zdobycie 10 proc. głosów. Pytany, czy lewica w nadchodzących wyborach się zjednoczy, powiedział, że dotychczasowe próby zjednoczenia w wyborach do europarlamentu i w obecnych wyborach samorządowych pokazują, że _ nie da się połączyć wody z ogniem _. _ Nie da się połączyć starej postkomunistycznej lewicy SLD, nawet z Kwaśniewskim i Kaliszem, z nami. Ludzie tego nie akceptują. Ja nawet nie wiem, czy w tym ścisłym sensie jesteśmy lewicą, jesteśmy jakimś osobnym bytem poza lewicą i prawicą _ - uznał.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/34/m326434.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/wybory-samorzadowe-2014-wygrana-prawa-i,252,0,1659388.html) *Wyniki wyborów samorządowych 2014. Wygrywa Prawo i Sprawiedliwość, wysoka przewaga * Prawo i Sprawiedliwość w wyborach do sejmików wojewódzkich otrzymało 31,5 procent głosów. Platforma Obywatelska 27,3 procent głosów. To pierwsze zwycięstwo partii Jarosława Kaczyńskiego od 9 lat.

bEToADjh

Według niego 95 proc. osób wystawionych przez TR startowało w wyborach samorządowych po raz pierwszy. _ Oni walczyli o wejście do polityki. Mieli trudne zadanie biorąc pod uwagę to, jakimi przewagami - finansowymi, medialnymi organizacyjnymi - dysponują urzędujący prezydenci i ich radni _ - mówił szef TR.

W ocenie Palikota _ solidną robotę _ wykonał kandydujący po raz pierwszy na prezydenta Warszawy rzecznik TR Andrzej Rozenek, który zdobył 2 proc. głosów. _ On pokazał, że nowi ludzie powinni się pojawiać. Nawet jeśli teraz to nie odniosło znaczącego sukcesu, to pomagać będzie tym kolejnym ludziom wierzyć, że warto w ogóle podejmować trud _ - mówił.

Palikot zaznaczył, że w tych wyborach Twój Ruch _ budował fundamenty pod dalsze istnienie, rozwój, wzmacnianie się partii _. W ocenie Palikota kampania samorządowa pokazała, że polska polityka jest fikcyjna, przesiąknięta marketingiem politycznym i sprowadza się do billboardów, spotów i sloganów, dlatego - jak zapowiedział lider partii - Twój Ruch zaproponuje zmiany, które _ przywrócą wyborom merytoryczny charakter _. _ Ci, którzy wygrywają, prowadzą pozorną politykę niby-rządzenia _ - mówił na konferencji prasowej Palikot.

Zapowiedział, że zaproponuje zakaz finansowania z dotacji dla partii politycznych billboardów i spotów reklamowych. _ Oczywiście, ja wiem, że to prawdopodobnie nie przejdzie, bo to zależy od PO i PiS, dwóch największych beneficjentów obecnego systemu _ - mówił. TR będzie też dalej postulować dwukadencyjność wójtów, burmistrzów i prezydentów miast i patrzeć, czy - jak podkreślił Palikot - ci, którzy mówili, że to jest dobre rozwiązanie, nie będą się z tego wycofywać pod naciskiem lokalnych polityków. Palikot chce też rozmawiać o finansowaniu partii politycznych, o ordynacji wyborczej, sposobie liczenia głosów, sensie ciszy wyborczej.

bEToADji
Czytaj więcej w Money.pl
Wyniki wyborów samorządowych 2014. Internauci są bezlitośni. Pierwsze powyborcze memy Najbardziej oberwało się przegranej Platformie Obywatelskiej. Zobacz pierwsze memy.
"Nic na to nie wskazywało". Eksperci w szoku Zdaniem doktora Bartłomieja Biskupa głębokiej refleksji potrzebuje szczególnie SLD.
Sprawdź, kto został prezydentem, a kto powalczy w drugiej turze Polacy wybierali dzisiaj 106 prezydentów miast. Zobacz, jak według badania IPSOS rozłożyły się głosy w największych miastach.
bEToADjC
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)