Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wymiar sprawiedliwości w USA. Czemu służą zwielokrotnione wyroki?

2
Podziel się:

W USA zróżnicowanie wyroków zależy od prawodawstwa poszczególnych stanów. Sędziów wiąże pewien ustawowy zakres, ale może być on bardzo szeroki, a wręcz nie przewidywać kary maksymalnej.

Wymiar sprawiedliwości w USA. Czemu służą zwielokrotnione wyroki?
(PAP/EPA)

Ok. 130 lat więzienia grozi żołnierzowi USA Bradleyowi Manningowi, informatorowi portalu WikiLeaks. Wyrok w sprawie Ariela Castro, który więził i gwałcił trzy kobiety, wyniósł 1000 lat. Takie wyroki mają głównie symboliczne znaczenie - twierdzą eksperci.

Przedłużanie kary więzienia długie lata poza dożywocie służy nie tylko temu, by określić, jak długo ktoś ma być odizolowany od społeczeństwa - tłumaczy BBC profesor prawa Uniwersytetu Kalifornii Franklin Zmiring. Nie bez znaczenia jest funkcja teatralna, a dwie radykalnie odmienne role kary - symboliczna i praktyczna - są właściwością współczesnego systemu sądownictwa nie tylko w USA; na prawie 2 tys. lat skazany został w 2007 roku hiszpański anestezjolog oskarżony o zainfekowanie wirusem zapalenia wątroby typu C kilkuset pacjentów.

Przy orzekaniu takich spektakularnych wyroków duże znaczenie odgrywa zainteresowanie mediów sprawą i charakter samego przestępstwa. _ W przypadku skazaniu amerykańskiego finansisty Bernarda Madoffa (na 150 lat więzienia za miliardowe nadużycia) sędzia w rzeczywistości chciał powiedzieć mu, że +jest po prostu bardzo złym człowiekiem+. A w tym celu liczbę lat można bez końca przedłużać _ - zauważa profesor.

W USA zróżnicowanie wyroków zależy od prawodawstwa poszczególnych stanów. Sędziów wiąże pewien ustawowy zakres, ale może być on bardzo szeroki, a wręcz nie przewidywać kary maksymalnej. W wielu częściach kraju w przypadku wyroków dożywotniego więzienia zlikwidowano możliwość ubiegania się o warunkowe zwolnienie.

Spektakularne wyroki są niekiedy alternatywą dla kary śmierci. Tak było w przypadku Ariela Castro, który przez 10 lat więził w swoim domu w Cleveland trzy kobiety. Na mocy zawartej pod koniec lipca ugody Castro zgodził się na dożywocie i dodatkowe 1000 lat więzienia, ale uniknął wyroku śmierci.

Podobnie było w przypadku Dudleya Wayne'a Kyzera, który odsiaduje dwa wyroki dożywotniego więzienia plus 10 tysięcy lat za potrójne morderstwo popełnione w latach 70. Po czterech latach w celi śmierci był on sądzony powtórnie, ponieważ karę śmierci w Alabamie uznano wówczas za niekonstytucyjną. _ Sąd w ten sposób dał wyraźny sygnał, że nie chce, by został on nigdy zwolniony _ - tłumaczył Tommy Smith z prokuratury hrabstwa Tuscaloosa.

W tym roku zapadł też inny rekordowy wyrok - na 1000 lat więzienia został skazany w lutym były właściciel lokalnej stacji telewizyjnej z Georgii Peter Mallory za seksualne wykorzystywanie dzieci.

Ekstremalnie długie wyroki więzienia są też formą zadośćuczynienia dla bliskich ofiar. Orzekanie wyroków zwielokrotnianych za każdą z ofiar osobno jest formą podkreślenia ich znaczenia i poczucia straty.

BBC zwraca uwagę, że także w przypadku innych przestępstw, np. oszustwa, łatwo może dojść do nawarstwiania wyroków za poszczególne zarzuty, jeśli osobno uwzględni się także składanie fałszywych zeznań, oszustwa telekomunikacyjne czy kradzież. Podobnie jest w przypadku przestępstw z użyciem komputera, jak pornografia dziecięca, ponieważ każdego zdjęcie może dotyczyć osobny zarzut.

Czytaj więcej w Money.pl
Nałożyli na Rosję grzywnę. "To prowokacja" Kara to 50 tys. dolarów dziennie za to, że Rosja nie oddała chasydzkiej wspólnocie zbioru książek i dokumentów, tzw. biblioteki Schneersohna.
Prof. KUL podejrzany o plagiat. Ale zaprzecza Zarzut dotyczy publikacji _ Ewolucja kościelnego prawa polskiego w świetle kodyfikacji do XIX wieku _, w której Stanisław T. przywłaszczył autorstwo cudzych utworów.
Ta sprawa dzieli Amerykanów. Zajmie się nią sąd W sobotę sąd pierwszej instancji uniewinnił 29-latka, który zastrzelił czarnoskórego nastolatka. Sprawą może zająć się sąd federalny.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(2)
De Bill
4 miesiące temu
Przecież to idiotyzm jak z kreskówki...
ala
11 miesięcy temu
i to mi się podoba, w Pl sądownictwo jest zbyt liberalne