Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wymiana prawa jazdy. Kto pójdzie na badania?

0
Podziel się:

Badania nie będą wymagane przy wymianie w latach 2028-2033 praw jazdy na auta osobowe, motocykle i ciągniki.

Wymiana prawa jazdy. Kto pójdzie na badania?
(Artur Barbarowski/East News)

Dodatkowe badania lekarskie nie będą wymagane przy wymianie w latach 2028-2033 praw jazdy na samochody osobowe, motocykle czy ciągniki - poinformowało ministerstwo infrastruktury w związku z wyrokiem TK. Ponowne badania będą konieczne dla kierowców ciężarówek i autobusów.

_ - Przy wymianie prawa jazdy kategorii AM, A1, A2, A, B1, B, B+E lub T nie trzeba ponownie zdawać egzaminu, ani przechodzić dodatkowych badań lekarskich, chyba że prawo jazdy zostało wydane na czas określony ze względu na ograniczenia zdrowotne _ - oświadczyło w piątek ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju.

Kiedy wygaśnie ważność któregoś z tych dokumentów do wydania nowego potrzebne będą jedynie: aktualna fotografia, opłata za wydanie prawa jazdy, kserokopia posiadanego prawa jazdy i wniosek do starosty.

Ministerstwo przedstawiło te wyjaśnienia _ w związku z publikowanymi w mediach nieprecyzyjnymi informacjami w sprawie wyroku Trybunału Konstytucyjnego dotyczącego terminowych praw jazdy _.

W czwartek TK uznał, że obowiązek wymiany praw jazdy wydanych bezterminowo na dokumenty o 15-letniej ważności jest zgodny z konstytucją.

Skarżący w tej sprawie senatorowie i posłowie PiS twierdzili, że przepisy ustawy o kierujących pojazdami, która wdraża unijną dyrektywę z 2006 r., naruszają konstytucyjne zasady ochrony praw słusznie nabytych, bo w latach 2028-2033 trzeba będzie wymienić dotychczasowe prawa jazdy na nowy wzór, co spowoduje ryzyko utraty bezterminowych praw jazdy. W zamian wydawany będzie dokument o 15-letniej ważności. Ponadto - wskazywali - przy wymianie trzeba będzie poddać się badaniom lekarskim.

MIR wyjaśnia, że od 19 stycznia 2013 r. każdy, nowo wydany dokument prawa jazdy zawiera administracyjny okres ważności, stosownie do kategorii prawa jazdy oraz jest zgodny z nowym wzorem określonym w rozporządzeniu w sprawie wzorów dokumentów stwierdzających uprawnienia do kierowania pojazdami.

Prawo jazdy kategorii: AM, A1, A2, A, B1, B, B+E lub T jest obecnie wydawane na 15 lat. Okres ten może być krótszy, jeśli wynika to z orzeczenia lekarskiego.

Natomiast prawo jazdy kat. C1, C1 +E, C, C+E, D1, D1+E, D lub D+E jest wydawane na okres do 5 lat, nie dłużej jednak niż wynika z orzeczenia lekarskiego i psychologicznego.

Ustawa o kierujących pojazdami przewiduje, że prawa jazdy wydane przed 19 stycznia 2013 r. będą podlegać obowiązkowej wymianie w latach 2028-2033.

Po upływie okresu, na jaki został wydany dokument prawa jazdy, konieczna jest jego wymiana, jednak uprawnienia do kierowania pojazdami nie wygasają.

Przy wymianie prawa jazdy kategorii AM, A1, A2, A, B1, B, B+E lub T, którego administracyjny termin ważności upłynął, nie są wymagane dodatkowe badania lekarskie ani egzamin.

Jedynie w przypadku prawa jazdy kategorii C1, C1+E, C, C+E, D1, D1+E, D lub D+E okres ważności przedłużany jest każdorazowo po przedłożeniu orzeczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdem i orzeczenia psychologicznego o braku przeciwwskazań psychologicznych do kierowania pojazdem.

Czytaj więcej w Money.pl
Nowe prawo jazdy tylko na 15 lat. Zmienisz adres, zapłacisz Za prawo do prowadzenia auta każdy Polak zapłaci średnio ponad 2 tysiące złotych. Zobacz, kto na tym zarobi.
Kolejne podwyżki paliwa. Zobacz, o ile PKN Orlen podnosi od dzisiaj hurtowe ceny benzyny bezołowiowej Eurosuper 95 o 9 zł, benzyny bezołowiowej Super Plus 98 o 10 zł i oleju napędowego o 7 zł na tysiąc litrów - poinformował płocki koncern.
Za dużo wypadków. 30 km/h po mieście Sygnatariusze apelu twierdzą, że wprowadzenie ograniczenia prędkości do 30 kilometrów na godzinę we włoskich miastach byłoby jednym z najważniejszych kroków do zmniejszenia liczby tragicznych wypadków.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)