Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wymiana informacji podatkowych uproszczona?

0
Podziel się:

Posłowie poparli w dzisiejszym głosowaniu cztery senackie poprawki doprecyzowujące do Ordynacji podatkowej i ustawy o kontroli skarbowej.

Wymiana informacji podatkowych uproszczona?
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Posłowie poparli w dzisiejszym głosowaniu cztery senackie poprawki doprecyzowujące do Ordynacji podatkowej i ustawy o kontroli skarbowej. Nowe przepisy mają umożliwić skuteczniejszą wymianę informacji podatkowych z fiskusem z innych krajów UE.

Przewidziane w nowych przepisach podatkowych rozwiązania służą wdrożeniu unijnej dyrektywy dotyczącej współpracy administracyjnej w dziedzinie opodatkowania, która zastąpiła poprzednią z 1977 r. Polska wymienia się informacjami podatkowymi z innymi krajami UE od 2004 r.

Według resortu finansów zmiany nie dotyczą bezpośrednio polskich podatników. Mają ułatwić polskiemu fiskusowi dochodzenie należności podatkowych w innych państwach europejskich, a z kolei administracjom podatkowym z innych państw europejskich ułatwienie dochodzenie ich należności w Polsce.

Zgodnie z nowymi przepisami wymiana informacji podatkowych obejmie informacje istotne do stosowania i wykonywania przepisów dotyczących podatków stanowiących dochód budżetu państwa oraz samorządu terytorialnego. Wyłączone z niej są informacje objęte przepisami unijnymi odnoszącymi się do współpracy administracyjnej między państwami członkowskimi w zakresie podatku VAT, ceł i podatku akcyzowego, a także dotyczące: składek na ubezpieczenie społeczne, opłaty skarbowej, należności o charakterze umownym, w szczególności wynagrodzeń za usługi użyteczności publicznej.

W ustawie określono też dodatkowe warunki korzystania z pomocy państw członkowskich UE przy doręczaniu pism. Zgodnie z nowymi przepisami minister finansów wyznaczy organ, który będzie przekazywał obcym władzom podatkowym wnioski o doręczenie pism, o udzielenie informacji oraz będzie udzielał informacji. Zgodnie z obecnymi przepisami funkcje te pełni teraz Biuro Wymiany Informacji Podatkowych w Koninie, które funkcjonuje w ramach Izby Skarbowej w Poznaniu.

Przepisy pozwolą też, by tzw. upoważnieni przedstawiciele obcej władzy mogli przebywać w siedzibach organów podatkowych i urzędach kontroli skarbowej w Polsce. Dopuszczają też ich obecność w postępowaniach podatkowych i kontrolnych. Nowe przepisy przewidują ponadto prostsze zasady wszczynania i prowadzenia kontroli jednoczesnych (w różnych krajach), co - zdaniem rządu - powinno przyspieszyć i zwiększyć ich efektywność. Zmiany wejdą w życie po 14 dniach od daty ich ogłoszenia w Dzienniku Ustaw. Teraz ustawa trafi do podpisu prezydenta.

Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/192/m21184.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/podatki/artykul/zakladasz;firme;o;tym;musisz;poinformowac;fiskus,232,0,1367272.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) O tym musisz poinformować fiskus Ten, kto zakłada spółkę cywilną, musi poinformować urząd skarbowy, jak będzie płacić podatek dochodowy - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/165/m206245.jpg ) ] (http://dom.money.pl/wiadomosci/rynki-zagraniczne/artykul/kryzys;w;portugalii;fiskus;sprzedaje;codziennie;70;domow;dluznikow,73,0,1366601.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Tutaj fiskus sprzedaje 70 domów dziennie W tym roku na sprzedaż trafiło też ponad 4,3 tys. aut i blisko 2 tys. dzieł sztuki i biżuterii dłużników.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/88/m115544.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/podatki/artykul/koszty;podatkowe;usluga;prawnicza;moze;obnizyc;podatek,216,0,1360600.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Usługa prawnicza może obniżyć podatek Wydatki poniesione na usługi prawnicze są racjonalnie i gospodarczo związane z prowadzoną działalnością, ale przedsiębiorca musi wykazać związek między nimi, a przychodem uzyskiwanym z działalności.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)