Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Wyłudzili "na wnuczka" 6 mln złotych

0
Podziel się:

Tylko w pierwszej połowie 2014 r. policjanci odnotowali 762 takich oszustw.

Wyłudzili "na wnuczka" 6 mln złotych
(Piotr Kamionka/REPORTER)
bEsroQtN

Dane te nie odzwierciedlają jednak w pełni zjawiska, bo część ofiar wstydzi się zgłosić sprawę - alarmuje policja i apeluje o ostrożność.

Oszustwa metodą _ na wnuczka _ nie są niczym nowym; przestępcy oszukują w ten sposób od lat, głównie starsze osoby. Zmieniają się jedynie scenariusze.

_ - Sposób działania sprawców jest podobny. Kiedyś dzwonili i podawali się za członka rodziny, mówili, że są chorzy, mieli wypadek, brakuje im pieniędzy na operację, wakacje lub np. mieszkanie. Sami nie mogą ich odebrać, proszą by - babcia, dziadek, ciocia, wujek - przekazała je przysłanej osobie. Teraz po telefonie +wnuczka+ dzwoni zazwyczaj ktoś, kto podaje się np. za policjanta. Mówi, że poprzednia rozmowa telefoniczna była próbą wyłudzenia pieniędzy. Informuje, że oszust został namierzony i nalega, aby osoba pokrzywdzona pomogła w jego ujęciu; wypłaciła określoną sumę pieniędzy z banku i przekazała ją wyznaczonej osobie lub wykonała przelew bankowy na wskazany numer konta. To ma pomóc w złapaniu sprawcy _ - powiedział PAP rzecznik komendanta głównego policji Mariusz Sokołowski.

bEsroQtP

Mimo policyjnych kampanii, apeli, informowania o kolejnych tego rodzaju oszustwach, nadal są osoby, które oddają przestępcom często wszystkie swe oszczędności. Z danych policji wynika, że w 2013 r. doszło do 1264 oszustw metodą _ na wnuczka _, a pokrzywdzeni stracili w sumie przeszło 11 mln zł. W pierwszym półroczu tego roku doszło do 762 takich przestępstw; straty to w sumie 6 mln zł.

_ - Oszuści są bezwzględni - umiejętnie manipulują rozmową tak, by uzyskać jak najwięcej informacji i wykorzystać starsze osoby. "Fałszywy funkcjonariusz" podaje często nie tylko wymyślone nazwisko, ale nawet numer odznaki, prosi aby nie przerywać rozmowy telefonicznej i wybrać numer na policję. Wtedy inny głos w słuchawce przekonuje ofiarę, że bierze udział w akcji rozpracowania oszusta _ - przestrzegł Sokołowski.

Charakterystyczna w tych sprawach jest presja czasu. Oszuści nie pozwalają ofierze na zastanowienie się, przeanalizowanie sprawy czy kontakt z kimś, kto mógłby im pomóc. _ - Przekonują, że te pieniądze pomogą w schwytaniu przestępców. Grożą konsekwencjami prawnymi, jeżeli rozmówca nie będzie współpracował. Tuż po przekazaniu pieniędzy kontakt się urywa _ - dodał rzecznik.

Kim są oszuści? Z policyjnych danych wynika, że są to wyspecjalizowane grupy międzynarodowe. Wykonują telefony z zagranicy, zmieniają numery i karty SIM - co powoduje, że trudno jest ich namierzyć. Na ofiary typują osoby starsze, samotne. Szukają ich np. w książce telefonicznej, wybierając na podstawie nazwisk lub popularnych wśród starszych pokoleń imion. _ - Osoby, które spotykają się z ofiarami aby odebrać pieniądze, są często nieświadome swojej roli w przestępczym procederze _ - powiedział Sokołowski.

bEsroQtV

Jak nie stać się ofiarą oszustów? _ - Najważniejsze są zdrowy rozsądek i ostrożność. Jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto podszywa się pod członka naszej rodziny i prosi o pieniądze, nie podejmujmy żadnych pochopnych działań. Nie informujmy nikogo telefonicznie o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub jakie przechowujemy na koncie. Nie wypłacajmy z banku wszystkich oszczędności. Czasem wystarczy zadzwonić do kogoś z rodziny i zapytać czy taka sytuacja jest możliwa, czy nasz krewny może rzeczywiście potrzebować pieniędzy _ - mówił rzecznik.

Przypomniał też, że funkcjonariusze policji nigdy nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie i nie proszą o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie. - _ Jeśli czujemy, że ktoś chce nas oszukać zakończmy rozmowę. Nie wdawajmy się w nią. Jeżeli nie wiemy jak zareagować powiedzmy o podejrzanym telefonie komuś z bliskich lub powiadommy policję _ - zaznaczył.

_ - Apelujemy też do osób młodych, by rozmawiali o tym z rodzicami i dziadkami, przestrzegali ich przed takimi sytuacjami _ - dodał rzecznik. Tylko w Warszawie doszło w ostatnich dniach do kilku takich przypadków. Kilka dni temu policjanci zatrzymali mężczyznę, który wraz z inną osobą, metodą _ na wnuczka _ wyłudził 90 tys. zł.

Czytaj więcej w Money.pl
Rosyjski szpieg uczestniczył w komisji Sejmu? Wyjaśnień na ten temat domaga się SLD.
Ten dzień dzieli wielu Polaków. Słusznie? Ten dzień, to dla jednych okazja do żartów i zabawy, dla drugich obca i szkodliwa moda.
Tu wsparcie opozycji będzie "kluczowe" Wystąpienie Schetyny zapowiedziała w sejmowym expose 1 października premier Ewa Kopacz.
bEsroQuq
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)