Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wyłudzenia VAT w handlu prętami stalowymi. Jest nowy pomysł MF

0
Podziel się:

MF chce, by zmiany w ustawie o podatku od towarów i usług i Ordynacji podatkowej, których propozycje trafiły do konsultacji społecznych, weszły w życie 1 lipca 2013 r.

Wyłudzenia VAT w handlu prętami stalowymi. Jest nowy pomysł MF
(Anutkate/Dreamstime.com)

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt, który ma ograniczyć wyłudzenia VAT w handlu prętami stalowymi. Przewiduje on m.in. wprowadzenie tzw. odpowiedzialności solidarnej za zaległości podatkowe i skrócenie okresów rozliczeniowych w VAT.

MF chce, by zmiany w ustawie o podatku od towarów i usług i Ordynacji podatkowej, których propozycje trafiły do konsultacji społecznych, weszły w życie 1 lipca 2013 r.

W uzasadnieniu do projektu napisano, że w łańcuchu transakcji prowadzących do wyłudzeń VAT w handlu prętami stalowymi uczestniczą także podatnicy, którzy w procederze tym biorą udział nieświadomie. Według MF kupując towar po zaniżonej cenie, firmy powinny zakładać, że niska cena wynika z nierozliczenia VAT przez wcześniejszych uczestników transakcji.

Według resortu finansów obecnie nie ma możliwości pociągnięcia do odpowiedzialności nabywców towaru za zobowiązania podatkowe sprzedawców, gdy nabywcy mogą podejrzewać, że sprzedawcy wyłudzają VAT w tzw. przestępstwach karuzelowych.

_ Proponuje się zatem wprowadzić w podatku VAT instytucję odpowiedzialności podatkowej, zgodnie z którą w określonych przypadkach nabywca odpowiadałby za niewypłacony przez dostawcę podatek (zaległość podatkową sprzedawcy). Instytucja ta byłaby zawężona do towarów "wrażliwych" _ - napisano w uzasadnieniu do projektu. Zgodnie z projektem na liście towarów wrażliwych mają się znaleźć paliwa, złoto i wyroby ze stali.

Ponadto resort proponuje w projekcie skrócenie do jednego miesiąca okresów rozliczeniowych w dostawie towarów wrażliwych, jeżeli wartość sprzedaży przekroczy 10 tys. zł miesięcznie. W takim przypadku nie będzie możliwe rozliczenie kwartalne.

W połowie lutego Ministerstwo Finansów poinformowało, że jeszcze w tym roku - aby ukrócić nielegalny proceder - będzie możliwe wprowadzenie tzw. odwróconego VAT w handlu prętami stalowymi. Odwrócony VAT jest procedurą, która przewiduje, że to kupujący, a nie sprzedający, zobowiązuje się do odprowadzenia podatku. Takie rozwiązanie wymaga jednak decyzji przyjętej jednogłośnie przez Radę UE. Według MF realny termin wprowadzenia zmiany to ostatnie miesiące tego roku. Ministerstwo zapowiedziało jednak, że w związku z tym resort podejmie inne rozwiązania legislacyjne, które przyczynią się do zmniejszenia skali nadużyć w handlu prętami stalowymi.

W ubiegłym tygodniu Hutnicza Izba Przemysłowo-Handlowa w Katowicach poinformowała, że w 2012 r. produkcja i sprzedaż prętów zbrojeniowych zmalały odpowiednio o 15 i 17 proc., w tym sprzedaż krajowa o ok. 30 proc. Izba ma nadzieję, że ukrócenie nadużyć w obrocie stalą zbrojeniową poprzez wprowadzenie tzw. odwróconego VAT-u w niedługim czasie wpłynie korzystnie na wzrost produkcji i sprzedaży prętów zbrojeniowych wytworzonych w Polsce.

Izba była jednym z podmiotów alarmujących o nieprawidłowościach w obrocie stalą zbrojeniową. M.in. na podstawie przekraczających 400 proc. rozbieżności między deklarowaną ilością prętów wywożonych z krajów UE do Polski, a zarejestrowanym przywozem tego towaru (wielokrotnie mniejszym), udało się udokumentować proceder wyłudzania VAT-u na fikcyjnym obrocie. Wielkość wyłudzeń oszacowano na ok. 300 mln zł rocznie.

Również z danych prokuratury wynika, że proceder wyłudzeń podatków w związku z fikcyjnym obrotem stalą, prętami zbrojeniowymi i metalami kolorowymi nasilił się. Pod koniec ubiegłego roku w samym tylko katowickim okręgu prokuratorskim prowadzono aż 38 postępowań w podobnych sprawach. W ubiegłym roku do sądów trafiło sześć aktów oskarżenia, które objęły 50 osób.

W lutym przedstawiciele resortu finansów poinformowali, że w związku z tymi sygnałami powołano specjalną grupę operacyjną, która zajmuje się wykrywaniem tego typu przestępstw. W jej skład wchodzą inspektorzy z urzędów kontroli skarbowej, policjanci oraz funkcjonariusze innych organów ścigania.

Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/99/t113507.jpg ) ] (http://manager.money.pl/news/artykul/odwrocony;vat;w;handlu;pretami;stalowymi,102,0,1254246.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Tak zamierzają walczyć z wyłudzeniami VAT Odwrócony VAT jest procedurą, która przewiduje, że to kupujący, a nie sprzedający zobowiązuje się do odprowadzenia podatku.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/201/t253129.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/wyludzenia;vat;abw;zatrzymuje;wlascicieli;firm,101,0,1252453.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) ABW zatrzymuje właścicieli firm. To wielki spisek Szacunkowa wartość wypranych przez przedsiębiorców pieniędzy wynosi blisko ćwierć miliarda złotych.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/117/t190325.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/konferencja;w;bcc;polska;traci;miliardy;z;powodu;luki;w;vat,102,0,1191782.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Polska traci miliardy przez lukę w VAT. A minister Rostowski... Ministerstwo nie publikuje żadnych danych. Wątpliwe, czy robi jakikolwiek sposób badana.
vat
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)