Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wyłudzenia leków na fałszywe recepty, rzekomo dla kardynała

0
Podziel się:

Lekarka Janina J. oraz podający się za sekretarza kardynała Henryka Gulbinowicza Piotr M. staną przed sądem za fałszowanie recept wystawianych na nazwisko byłego metropolity wrocławskiego.

Wyłudzenia leków na fałszywe recepty, rzekomo dla kardynała
(sjlocke/iStockphoto)

Lekarka Janina J. oraz podający się za sekretarza kardynała Henryka Gulbinowicza Piotr M. staną przed sądem za fałszowanie recept wystawianych na nazwisko byłego metropolity wrocławskiego w oparciu o fikcyjną historię choroby.

Jak poinformowała w środę PAP rzeczniczka Prokuratury Okręgowej we Wrocławiu Małgorzata Klaus, do sądu trafił już akt oskarżenia w tej sprawie.

Prokuratura zarzuciła 58-letniej lekarce poświadczenie nieprawdy przy wystawieniu ponad setki recept na silne leki przeciwbólowe m.in. na nazwisko kardynała Henryka Gulbinowicza. Recepty miały być wypisywane w okresie od 2008 r. do 2011 r. Śledczy zarzucają kobiecie również sfałszowanie karty leczenia byłego metropolity wrocławskiego, z której wynikało, że cierpi on na chorobę nowotworową.

Po fikcyjne recepty do Janiny J. zgłaszał się podający się za osobistego sekretarza kardynała 32 -letni Piotr M. Prosił o recepty na nazwisko kardynała i swoje, następnie realizował je w aptekach. Mężczyzna próbował również wyłudzić recepty u innych lekarzy z przychodni, w której pracowała Janina J. oraz sam je fałszował. _ - Prokuratura ustaliła, że w wyniku procederu Narodowy Fundusz Zdrowia poniósł straty na ponad 83 tys. zł _ - powiedziała prokurator.

Klaus dodała, że zarzuty w tej sprawie usłyszała również matka Piotra M., która pomagał wypisywać fałszowane przez niego recepty.

Były metropolita wrocławski nic o sprawie nie wiedział. Nigdy nie korzystał z usług przychodni, w której pracował Janina J., nie miał też osobistego sekretarza. Oskarżonym grozi do ośmiu lat więzienia. Lekarka nie przyznała się do winy tłumacząc, że padła ofiarą oszustwa. Do zarzutów przyznał się Piotr M. i jego matka.

Czytaj więcej w Money.pl
Zmiany w rozporządzeniu w sprawie recept lekarskich Od 30 grudnia 2012 r. obowiązuje nowelizacja rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 8 marca 2012 r. w sprawie recept lekarskich (Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 21 grudnia 2012 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie recept lekarskich).
MZ: prace nad refundacją nowych leków na czerniaka ciągle trwają Ministerstwo Zdrowia nadal prowadzi prace nad refundacją dwóch nowych leków dla chorych na zaawansowanego czerniaka - wynika z informacji przesłanej PAP przez rzecznika resortu Krzysztofa Bąka. MZ dąży do znacznego obniżenia kosztów tych terapii.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)