Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wyłudzenia kredytów. Zatrzymane siedem osób mogło zyskać nawet 7 milionów

0
Podziel się:

Śledztwo w tej sprawie nadzoruje Prokuratura Apelacyjna w Gdańsku.

Wyłudzenia kredytów. Zatrzymane siedem osób mogło zyskać nawet 7 milionów
(DrabikPany/CC BY 2.0./flickr)

Funkcjonariusze gdańskiego CBA zatrzymali siedmioro mieszkańców Trójmiasta - kobietę i sześciu mężczyzn, którym przedstawiono zarzuty wyłudzenia z banków - w formie piramidy kredytowej - ponad 4 mln zł.

Jeden z mężczyzn został tymczasowo aresztowany. Zdaniem prokuratury i CBA, której rzecznik Jacek Dobrzyński poinformował dzisiaj o zatrzymaniach, sprawa jest rozwojowa.

Śledztwo w tej sprawie nadzoruje Prokuratura Apelacyjna w Gdańsku. Rzecznik prasowy PA Mariusz Marciniak poinformował, że prokuratura postawiła podejrzanym w sumie 43 zarzuty: część z nich dotyczyła wyłudzenia kredytów, pozostałe m.in. fałszowania dokumentów, w tym zaświadczeń o zatrudnieniu i zarobkach; dokumenty te posłużyły do oszustw.

Jak wyjaśnił Marciniak, wiodącą rolę w procederze pełnił 39-letni Ryszard P., z zawodu technik elektryk, prowadzący działalność gospodarczą związaną z handlem nieruchomościami. To on był inicjatorem ubiegania się o kolejne kredyty i do niego trafiały pozyskiwane z nich środki. Kredyty zaciągano, posługując się sfałszowanymi dokumentami, wystawionymi przez kontrolowane przez P. lub jego znajomych firmy. Część zobowiązań P. brał na swoje nazwisko, większość - na osoby znajome albo spokrewnione.

_ - Było to coś na kształt piramidy kredytowej: wcześniejsze zobowiązania były spłacane środkami z później zaciągniętych kredytów _ - wyjaśnił rzecznik. Dodał, że osoby, na których nazwisko wzięto kredyty, otrzymywały od Ryszarda P. coś w rodzaju miesięcznego wynagrodzenia.

W sumie w latach 2009-10 z pięciu banków wyłudzono ponad 4 mln zł. Jak powiedział rzecznik, CBA i prokuratura nadal badają sprawę i wiele wskazuje na to, iż proceder prowadzony był w kolejnych latach, więc liczba i suma kredytów prawdopodobnie wzrosną.

Ryszardowi P. zarzucono w sumie popełnienie 18 przestępstw. Na wniosek prokuratury mężczyzna został tymczasowo aresztowany.

Wobec pozostałych sześciu podejrzanych osób - w wieku od 23 do 66 lat - prokuratura zastosowała poręczenia majątkowe, dozór policji oraz zakaz opuszczania kraju. Wszystkim podejrzanym grozi do ośmiu lat pozbawienia wolności.

Czytaj więcej w Money.pl
Tragiczny bilans weekendu. Na drogach 46 osób zginęło, 364 zostało rannych w 310 wypadkach drogowych, do których doszło w ostatni weekend wakacji.
CBŚ znalzało prawie 30 ton narkotyków CBŚ od kilku miesięcy współpracowało z Federalną Policją Belgii. Funkcjonariusze przechwycili w sumie prawie 28 ton narkotyków.
Będą większe kary dla piratów drogowych? Utrata prawa jazdy na trzy miesiące za przekroczenie prędkości o 50 km/h. Takich zmian chce drogówka.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)