Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wykup mieszkań. Żołnierze i funkcjonariusze będą mieli lepsze warunki

0
Podziel się:

Od Nowego Roku będą musieli zapłacić tylko 5 lub 10 proc. wartości,
zamiast - jak dotąd - od 40 do 70 proc. wartości lokalu.

Wykup mieszkań. Żołnierze i funkcjonariusze będą mieli lepsze warunki
(Łukasz Szeląg / Reporter)

Od Nowego Roku żołnierze i funkcjonariusze będą musieli zapłacić tylko 5 lub 10 proc. wartości, zamiast - jak dotąd - od 40 do 70 proc. wartości lokalu.

Umożliwi to wchodząca w czwartek w życie nowelizacja ustawy o zakwaterowaniu sił zbrojnych. Nowela, której projekt złożyli w Sejmie posłowie PO, przewiduje większe niż do tej pory bonifikaty przy sprzedaży lokali należących do Wojskowej Agencji Mieszkaniowej (WAM) lub do MSW (przepisy ustawy o zakwaterowaniu sił zbrojnych dotyczą też lokali zarządzanych przez ten resort). Obecnie bonifikaty wynoszą 60 lub 30 proc. Teraz, po wejściu ustawy w życie, wracają do poziomu, jaki obowiązywał do końca 2012 r. - 95 lub 90 proc.

95-proc. zniżka przysługiwać będzie żołnierzom, którzy nabyli już prawo do wojskowej emerytury, wojskowym zwolnionym ze służby na skutek wypowiedzenia dokonanego przez siły zbrojne lub upływu okresu pozostawania w rezerwie kadrowej, emerytom i rencistom wojskowym, a także członkom rodziny wspólnie zamieszkującym z żołnierzem, emerytem lub rencistą wojskowym w dniu jego śmierci. W pozostałych przypadkach nowela przewiduje 90-proc. zniżkę.

Maksymalną wysokość bonifikaty ustalono na 200 tys. zł.

Autorzy noweli zakładają, że większe zniżki zachęcą żołnierzy, by częściej kupowali mieszkania, niż brali odprawy mieszkaniowe. W połowie 2013 r. średnia kwota, o którą pomniejszano wartość wykupowanych mieszkań, wynosiła ok. 95,5 tys. zł, a średnia odprawa mieszkaniowa - ok. 180 tys. zł. Mieszkania zwalniane przez żołnierzy są też obciążeniem dla WAM - trzeba je remontować, a jeśli w danej miejscowości nie ma zapotrzebowania na lokale dla żołnierzy - utrzymywać do czasu sprzedaży.

Ponadto nowelizacja umożliwi ubieganie się o zamianę zajmowanego mieszkania na inne z zasobów WAM nie tylko żołnierzem, lecz też innym lokatorom. Według wnioskodawców taka zmiana szczególnie pomoże zamienić mieszkanie na mniejsze osobom, które znalazły się w trudnej sytuacji ekonomicznej (np. z powodu długów). W razie takiej zamiany WAM nie płaci za remont mieszkania.

Rząd nie przyjął jednoznacznego stanowiska wobec projektu nowelizacji. Poparło ją MON, a zdecydowanie sprzeciwił się resort finansów. Według MF sprzedawanie mieszkań za 5 lub 10 proc. wartości jest "nieuzasadnione ze społecznego punktu widzenia". Spadek liczby mieszkań sprzedanych w ciągu roku od zmiany przepisów to - zdaniem urzędników Ministerstwa Finansów - jeszcze nie powód, by podwyższać bonifikaty, raczej należy obniżyć odprawy mieszkaniowe.

W kwietniu, jeszcze zanim Sejm uchwalił nowelę, o jej projekcie pisała "Polityka" w artykule o tym, jak CBA sprawdza mieszkania na osiedlu MSW na Kabatach w Warszawie pozostające w gestii byłych pracowników i funkcjonariuszy resortu, zwłaszcza tych, którzy mają inne mieszkanie lub dom w stolicy. "Lokatorzy mieszkań na Kabatach z niecierpliwością czekają na uchwalenie ustawy, żeby złożyć do ministerstwa wniosek o wykup mieszkania za grosze" - napisał tygodnik.

Jednak wiceszef MSW Piotr Stachańczyk wyjaśniał, że jakiekolwiek decyzje dotyczące sprzedaży lokali na Kabatach zostały w 2013 r. zablokowane. Powodem była informacja, że w stosunku do działek, na których stoją bloki, zostało wszczęte postępowanie ws. zwrotu części nieruchomości. Działka miała bowiem zostać wywłaszczona, ale na inne cele niż te, które zrealizowano.

W zasobie WAM jest obecnie prawie 28,4 tys. mieszkań, z czego niecałe 12,5 tys. zajmują żołnierze zawodowi, a około 10,4 tys. - inne osoby (np. emeryci wojskowi, wdowy po żołnierzach i ich dzieci), reszta to głównie kwatery i internaty. MSW dysponuje natomiast prawie 850 mieszkaniami, ale ta liczba nie obejmuje zasobów poszczególnych służb mundurowych..

Czytaj więcej w Money.pl
MSW oczekuje wsparcia dla Polaków z Donbasu Minister Piotrowska zaapelowała do instytucji pozarządowych, samorządów i firm by pomogli im się usamodzielnić. Potrzebna jest zarówno praca jak i mieszkania.
Mostostal Warszawa wybuduje aquapark Obiekt ma być gotowy na wiosnę 2017 roku.
Kupujesz samochód? MSW ostrzega przed... Ministerstwo Spraw Wewnętrznych ostrzega przed stroną, która oferuje sprawdzanie legalności pojazdów.
wiadomości
wiadmomości
kraj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)