Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wydziały rodzinne nie znikną z sądów

0
Podziel się:

Szef resortu sprawiedliwości zapewnia, że ministerstwo pracuje nad skutecznością wydziałów.

Wydziały rodzinne nie znikną z sądów
(kprm.gov.pl)

Nie zapadła żadna decyzja, ani nie jest przygotowywane rozwiązanie zakładające likwidację wydziałów do spraw rodzinnych i nieletnich w sądach rejonowych - zapewnił minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski.

_ - Jedyne czym się zajmujemy w ministerstwie, to jak te wydziały mają lepiej i skutecznie działać. Wśród tych zmian nie ma propozycji likwidacji _ - powiedział minister Kwiatkowski.

Zmiany w strukturze organizacyjnej sądów zakłada będący na etapie konsultacji ministerialny projekt nowelizacji Prawa o ustroju sądów powszechnych. Przewiduje on, że w sądach rejonowych i okręgowych będą obligatoryjnie funkcjonować jedynie wydziały: karne i cywilne.

Według obecnych przepisów sąd rejonowy dzieli się na wydziały: cywilny, karny, rodzinny i nieletnich, pracy i ksiąg wieczystych.
Te ostatnie miałby przejąć m.in. sprawy rodzinne. Według projektu nie jest jednak wykluczone istnienie innych wydziałów, jeśli będzie to uzasadnione wpływem spraw. Projekt dotyczy także m.in. kwestii nadzoru nad sądami, ich administracji oraz okresowych ocen sędziów. Pomysły te są krytykowane przez część środowiska sędziowskiego.

W ubiegłym tygodniurzecznik praw dziecka Marek Michalakw liście skierowanym do Kwiatkowskiego zauważył, iż zmiany - jeśli zostaną wprowadzone - mogą wpłynąć negatywnie na zapewnienie _ specjalnego standardu ochrony praw dziecka, w tym prawa do właściwego, kompetentnego i powołanego przez ustawę sądu _.

Minister sprawiedliwości zaznaczył, iż we wstępnym projekcie nowelizacji jest przewidziane, że w poszczególnych sądach mogą być takie wydziały. - _ Mogą być, a należy to rozumieć, że tam gdzie są, tam pozostaną i będą funkcjonować _ - powiedział Kwiatkowski.

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)