Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wydawcy nie będą już zagrożeni więzieniem?

0
Podziel się:

Senacka Komisja Kultury jednogłośnie poparła projekt nowelizacji prawa
prasowego zakładający, że niedopełnienie rejestracji czasopism nie będzie już występkiem zagrożonym
grzywną lub karą ograniczenia wolności, ale wykroczeniem karanym grzywną.

Wydawcy nie będą już zagrożeni więzieniem?
(Tim Pearce, Los Gatos/CC/Flickr)

Senacka Komisja Kultury jednogłośnie poparła projekt nowelizacji prawa prasowego zakładający, że niedopełnienie rejestracji czasopism nie będzie już występkiem zagrożonym grzywną lub karą ograniczenia wolności, ale wykroczeniem karanym grzywną.

Projekt nowelizacji prawa prasowego przygotował Senat. Za wydawanie czasopisma bez rejestracji przewiduje się tylko grzywnę. Tym samym zmieniona zostanie kwalifikacja prawna czynu - niedopełnienie rejestracji nie będzie już - jak do tej pory - występkiem zagrożonym grzywną lub karą ograniczenia wolności, lecz jedynie wykroczeniem, za które sąd będzie mógł wymierzyć karę grzywny w wysokości do 5 tys. zł.

Potrzeba zmiany ustawy Prawo prasowe wynika z obowiązku dostosowania przepisów do rozstrzygnięcia Trybunału Konstytucyjnego, który orzekł, że karanie grzywną lub ograniczeniem wolności za brak rejestracji czasopism jest niekonstytucyjne, bo sankcja karna jest zbyt surowa.

Za zgodną z konstytucją uznano natomiast obowiązkową rejestrację czasopism przez sąd, ponieważ dokonanie rejestracji nie jest uciążliwe. Według TK ustawodawca może ten obowiązek zabezpieczyć sankcją, ale nie karną, bo nie jest w tej sytuacji konieczna. Trybunał zasygnalizował też, że prawo prasowe z 1984 r. nie jest dostosowane do współczesności.

_ Zgodnie z powyższym wyrokiem Trybunału art. 45 Prawa prasowego jako sankcja karna za brak rejestracji dziennika lub czasopisma jest środkiem nadmiernym i nieproporcjonalnym. Jednocześnie Trybunał uznał, że obowiązek dotyczący rejestracji pism może zostać zabezpieczony sankcją, w przeciwnym wypadku ochrona wartości, którym służy ustawa, byłaby niedostateczna. Omawiana przez nas nowelizacja znosi sankcję karną i zamienia ją na karę grzywny. Proponowana zmiana jest w pełni popierana zarówno przez ministra kultury, jak i rząd _ - mówił obecny na komisji podsekretarz stanu w ministerstwie kultury Piotr Żuchowski.

Swoje poparcie dla nowelizacji wyraził również dyrektor generalny w biurze Izby Wydawców Prasy Maciej Hoffman. _ Z satysfakcją przyjmujemy bardzo szybki tok procedowania nad wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego. Bez sensu jest bowiem ograniczenie wolności za jakiekolwiek przestępstwo z tytułu prawa prasowego, co może ograniczać pracę i wolność dziennikarską _ - podkreślił Hoffman.

Senatorowie jednogłośnie poparli projekt nowelizacji. Sprawozdawcą komisji został zastępca jej przewodniczącego senator Aleksander Świeykowski (PO).

Czytaj więcej w Money.pl
Sejm pracuje tragicznie? To mówią sondaże Aż 71 procent badanych źle ocenia pracę Sejmu, a 55 procent - Senatu. Z kolei pracę Bronisława Komorowskiego dobrze ocenia 68 procent badanych, a negatywnie - 21 procent.
Termin złożenia skargi kasacyjnej niekonstytucyjny? Trybunał Konstytucyjny zbada, czy przepisy prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi dotyczące wniesienia skargi do Naczelnego Sądu Administracyjnego są zgodne z konstytucją.
Idzie rewolucja w polskiej energetyce? Gawłowski poinformował, że nowe Prawo wodne wprowadzi w pełni do polskich przepisów unijną Ramową Dyrektywę Wodną.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)