Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
prawnicy
28.02.2012 14:42

Wydatki na posłów. Kluby dostaną na etaty prawników

Większe kluby otrzymają po 20 tys. złotych na dwa etaty dla prawników, mniejsze na jeden.

Podziel się
Dodaj komentarz
(kprm.gov.pl)

*Każdy klub sejmowy ma otrzymać marszałek Ewy Kopacz (na zdj.) pieniądze na zatrudnienie prawnika. Ma to wpłynąć na jakość prawa tworzonego przez partie. Czy tak się stanie? Eksperci nie tryskają optymizmem. *

Większe kluby - PO i PiS - otrzymają po 20 tys. złotych na dwa etaty dla prawników, klub Ruchu Palikota - na 1,5 etatu, a pozostałe kluby - na jeden etat, czyli 10 tys. złotych. Marszałek Sejmu Ewa Kopacz zapowiedziała, że środki te Kancelaria Sejmu przekaże na początku kwietnia.

To dobry pomysł, ale nie gwarantuje szybkiej poprawy jakości stanowionego przez Sejm prawa - uważają eksperci ISP i Fundacji Batorego. Eksperci. Dr Jarosław Zbieranek z Instytutu Spraw Publicznych i Grażyna Kopińska z Fundacji Batorego zgadzają się, że umożliwienie zatrudnienia dodatkowych prawników przez kluby parlamentarne to dobry pomysł, ale - wskazują - nie można oczekiwać natychmiastowej poprawy jakości stanowionego w Sejmie prawa.

Zdaniem Zbieranka najbardziej pożądani w klubach parlamentarnych byliby prawnicy legislatorzy, którzy pomogliby przygotowywać technicznie projekty ustaw lub konsultowaliby przygotowywane przez parlamentarzystów poprawki na wczesnym etapie prac wewnątrzklubowych.

_ - Obniży to ryzyko występowania błędów i niedoróbek, które w ferworze ogromu prac parlamentu mogą już nie zostać naprawione w dalszym procesie legislacyjnym. Oczekujmy więc pozytywnych efektów, ale w dość ograniczonej skali - będzie to przecież tylko kilka nowych etatów _ - ocenił.

Także Kopińska pozytywnie oceniła inicjatywę Ewy Kopacz. - _ To jest szansa, że projekty poselskie czy klubowe będą przygotowywane lepiej. Prawników w Sejmie nigdy dość _ - zaznaczyła. Jak przypomniała, w Sejmie funkcjonuje biuro legislacyjne Sejmu, ale zajmuje się przede wszystkim tymi projektami ustaw, które już weszły pod obrady.

Czytaj więcej o zmianach w Sejmie i partiach
Zaskakujący sondaż. Tylko prezydenta lubimy Aż 64 procent z nas źle ocenia pracę Sejmu. Negatywne oceny przeważają też w stosunku do Senatu. Tylko prezydent cieszy się uznaniem.
"Patologia w ministerstwach" słono kosztowała podatników Opozycja ujawnia na co rząd przepuścił 3 miliardy złotych.
Tagi: prawnicy, etaty, kluby, sejm, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz