Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wydarzenia na Krymie korzystne dla polskiego premiera i rządu?

0
Podziel się:

Na poprawę ocen rządu może być zjawisko jednoczenia się społeczeństwa wokół władzy w sytuacji poczucia zagrożenia zewnętrznego.

Wydarzenia na Krymie korzystne dla polskiego premiera i rządu?
(PAP/Radek Pietruszka)

Rząd popiera 29 proc. badanych, a jego przeciwnikami jest 43 proc. respondentów - wynika z marcowego sondażu CBOS. Zadowolonych z premiera jest 34 proc. badanych, a niezadowolonych - 55 proc. W porównaniu z lutym wzrosły zarówno notowania rządu jak i Donalda Tuska.

W marcu, w porównaniu z poprzednimi badaniami, wzrosło poparcie dla osoby premiera. Zadowolenie z tego, że pracami Rady Ministrów kieruje Donald Tusk, wyraża obecnie 34 proc. ankietowanych (wzrost o 6 punktów procentowych w porównaniu z lutym) - to najlepszy wynik od stycznia ubiegłego roku. Niezadowolonych z szefa rządu jest 55 proc. badanych (spadek o 4 pkt proc.).

CBOS odnotowuje, że w marcu (w porównaniu z lutym) o 3 punkty procentowe wzrosła grupa zwolenników obecnego gabinetu, przy wzroście przeciwników o 1 pkt proc. Obojętność wobec rządu deklaruje obecnie 25 proc. badanych (spadek o 3 pkt proc.).

Przeciwnikami rządu - tak jak przed miesiącem - są przede wszystkim zwolennicy Prawa i Sprawiedliwości (71 proc.). CBOS odnotowuje jednak, że w porównaniu z lutym w tej grupie badanych oceny rządu poprawiły się - ubyło przeciwników (o 9 pkt proc.), a zwiększyły się odsetki zwolenników oraz obojętnych (odpowiednio o 7 i 4 pkt proc.).

W marcu polepszyły się również oceny wyników działalności rządu Donalda Tuska, choć nadal większość Polaków (61 proc., spadek o 2 pkt proc. w stosunku do lutego) wypowiada się o nich krytycznie. Pozytywnie efekty pracy rządu ocenia 30 proc. (wzrost o 3 pkt proc.). W porównaniu z lutym zmniejszyła się również liczba krytycznych ocen polityki gospodarczej gabinetu Donalda Tuska. Obecnie 63 proc. (spadek o 3 pkt proc.) uważa, że polityka obecnego rządu nie stwarza szans na poprawę sytuacji gospodarczej, natomiast przeciwnego zdania jest 26 proc. badanych (bez zmian).

CBOS odnotowuje, że jednym z czynników wpływających na poprawę ocen rządu może być _ zjawisko jednoczenia się społeczeństwa wokół władzy w sytuacji poczucia zagrożenia zewnętrznego _. _ _

_ - Wydarzenia na Ukrainie, a w szczególności próby oderwania od niej Krymu oraz stanowisko władz rosyjskich uzurpujących sobie prawo do interwencji w innym kraju, gdy, w ich ocenie, zagrożone są prawa Rosjan i osób rosyjskojęzycznych, mogły wpłynąć na wzrost identyfikacji Polaków z instytucjami własnego państwa. Na korzyść rządu przemawiać też może jego aktywność w kwestii budowania poparcia społeczności międzynarodowej dla integralności Ukrainy i jej praw do samostanowienia, a także udzielone rządowi w tym zakresie poparcie ze strony partii opozycyjnych _ - czytamy w komentarzu CBOS do sondażu.

Badanie przeprowadzono w dniach 6-12 marca 2014 roku na liczącej 1098 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Czytaj więcej w Money.pl
"Kryzys krymski korzystny dla... PO" Według eksperta, dzięki konfliktowi na Wschodzie Platforma znalazła nośny, związany z silnymi emocjami, temat kampanii przed wyborami do Parlamentu Europejskiego.
Krym jak Kosowo? Ukraina ogłasza mobilizację Moskwa uznaje deklarację niepodległości Krymu i twierdzi, że jest zgodna z Kartą Narodów Zjednoczonych. Amerykanie: _ Niedopuszczalne _.
Tusk: Groźba konfliktu na Krymie jest realna Premier Donald Tusk zapowiada brak akceptacji Zachodu dla działań Rosji. Pojutrze w tej sprawie ma się zebrać Unia Europejska.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)