Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
indonezja
31.05.2014 14:59

Wybuch wulkanu w Indonezji sparaliżował transport lotniczy

Niektóre połączenia lotnicze między Australią a południowo-wschodnią Azją zostały dziś odwołane z powodu chmury pyłu wulkanicznego z indonezyjskiego wulkanu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(brytta/iStockphoto)

Zawieszono natomiast wszystkie loty z portu lotniczego w mieście Darwin na północy Australii.

Wśród odwołanych lotów są m.in. połączenia z Australii do Singapuru czy na wyspę Bali, która jest popularnym kierunkiem turystycznym. Przyczyną utrudnień komunikacyjnych jest masa pyłu wulkanicznego, która powstała w piątek w trakcie erupcji wulkanu Sangeang Api i dotarła w sobotę na północ kraju.

_ Wulkan jest w trakcie spektakularnej erupcji i od ponad 10 godzin obserwujemy tworzenie wielkich mas pyłu wulkanicznego. (...) Obecnie obserwujemy lekkie spowolnienie (aktywności), ale nikt nie ma pojęcia, co się wydarzy w ciągu następnych 24 godzin _ - powiedział Emile Jansons z centrum badającego pył wulkaniczny w mieście Darwin. Przypomniał, że podobna erupcja wulkanu Sangeang Api miała miejsce w 1999 roku.

Jansons powiedział, że przy obecnej pogodzie jest szansa, iż pył nie dotrze na wschodnie wybrzeże kraju, gdzie znajdują się główne aglomeracje miejskie i lotniska. Natomiast Darwin będzie się borykać z tym problemem co najmniej do niedzieli - dodał.

Rzeczniczka portu lotniczego w Darwin poinformowała, że lotnisko zawiesiło do odwołania wszystkie loty krajowe ze względu na duże zagrożenie wywołane pyłem wulkanicznym, który może doprowadzić m.in. do uszkodzenia silników samolotów.

W Indonezji, która leży w tzw. pierścieniu ognia, czyli wyjątkowo aktywnym sejsmicznie regionie Oceanu Spokojnego, często dochodzi do trzęsień ziemi i erupcji wulkanów. W Indonezji jest 130 aktywnych wulkanów.

Czytaj więcej w Money.pl
Australijczycy przepędzili uchodźców Rząd premiera Tony'ego Abbotta po raz pierwszy zastosował nowe prawo imigracyjne grożące zaostrzeniem relacji z Indonezją.
Zatonęła łódź z emigrantami, 60 zaginionych Statek ze 170 osobami zmierzający w kierunku Australii zatonął wieczorem w pobliżu południowych wybrzeży Indonezji.
Poszukiwania Boeinga w planach budżetowych Australia wyda nawet 84 mln dolarów.
Tagi: indonezja, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz