Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wybuch w Wołgogradzie, rośnie liczba ofiar

0
Podziel się:

Rosyjskie władze wszczęły śledztwo w sprawie zamachu terrorystycznego.

Wybuch w Wołgogradzie, rośnie liczba ofiar
(PAP/EPA)

Rosyjscy śledczy twierdzą, że wybuch w trolejbusie w Wołgogradzie wywołał zamachowiec samobójca. Zginęło kilkanaście osób, a ponad 20 zostało rannych.

[Aktualizacja 12:55]

W związku z wybuchami w Wołgogradzie prezydent Władimir Putin rozmawiał z premierem Dmitrijem Miedwiediewem. Prezydent Rosji przeprowadził również naradę z szefami Federalnej Służby Bezpieczeństwa i Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.

Dmitrij Pawłow, z Narodowego Komitetu Antyterrorystycznego poinformował, że na miejsce zdarzenia wysłani zostali różni specjaliści. _ Szef sztabu operacyjnego Narodowego Komitetu Antyterrorystycznego skierował do Wołgogradu siły i środki FSB, MSW i Ministerstwa do Spraw Nadzwyczajnych Rosji. Miejsce wybuchu zostało otoczono kordonem _ - podkreślił Pawłow.

Zaledwie dzień wcześniej w podobnym ataku w tym mieście zginęło 17 osób._ Niedzielny zamach bombowy na dworcu kolejowym w Wołgogradzie, na południu Rosji, przeprowadziło dwoje terrorystów-samobójców - _poinformowała państwowa telewizja Rossija, prezentując nagranie z kamer monitoringu, zainstalowanych w miejscu wybuchu.

W wyniku eksplozji obok bramki pirotechnicznej przy wejściu na dworzec śmierć poniosło 17 osób, a obrażeń doznało 45. Początkowo przekazywano, że zamachu dokonała kobieta. W niedzielę wieczorem Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej nie wykluczył, że bombę zdetonował mężczyzna.

Godziny szczytu, trolejbus w kawałkach

Jak poinformowało Ministerstwo ds. Sytuacji Nadzwyczajnych, wybuch nastąpił o godz. 8.23 (5.23 czasu polskiego). Według Narodowego Komitetu Antyterrorystycznego (rządowy organ koordynujący walkę z terroryzmem w Rosji) wybuchła bomba. Państwowa telewizja pokazała zniszczony wrak niebiesko-białego trolejbusu.

Zamach miał miejsce na ulicy Kaczynców w dzielnicy Dzierżyńskiej, w centrum miasta. Bomba wybuchła w trolejbusie nr 15, około 50 metrów od szpitala, w którym leczona jest duża część poszkodowanych w niedzielnym zamachu na dworcu. W pobliżu miejsca zamachu znajduje się też duże targowisko, uczelnia wojskowa i jednostka wojskowa.

Zamach w Rosji. Trolejbus rozerwany na kawałki

  • fot: PAP/EPA
  • fot: PAP/EPA
  • fot: PAP/EPA [ ( http://static1.money.pl/i/glass.gif width=14 ) ] zobacz całą galerię(http://manager.money.pl/galerie/zamach-w-rosji-trolejbus-rozerwany-na-kawalki-g650497.html)

Eksplozja nastąpiła w czasie porannego szczytu. Trolejbus był po brzegi wypełniony pasażerami. Siła wybuchu była tak duża, że pojazd został rozerwany na drobne kawałki, a w okolicznych domach powypadały szyby z okien. Wśród zabitych i rannych są studenci i dzieci.

Na polecenie prezydenta Rosji Władimira Putina do Wołgogradu udał się dyrektor Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB) Aleksandr Bortnikow. Stoi on też na czele Narodowego Komitetu Antyterrorystycznego.

Akcję ratowniczą na miejscu koordynują wicepremier Olga Gołodiec i minister zdrowia Weronika Skworcowa. Wiadomo już, że najciężej ranni zostaną przetransportowani samolotami Ministerstwa ds. Sytuacji Nadzwyczajnych do Moskwy.

Olimpiada w Soczi zagrożona?

Dotychczas żadna organizacja nie przyznała się do przeprowadzenia któregoś z ataków w Wołgogradzie. Media przypominają jednak, że miasto to jest położone w pobliżu niespokojnego Północnego Kaukazu, a obwód wołgogradzki jest jednym z regionów Federacji Rosyjskiej - obok Czeczenii, Dagestanu, Inguszetii, Kabardo-Bałkarii i Karaczajo-Czerkiesji - które operujący na Północnym Kaukazie radykałowie chcą oderwać od Rosji, by utworzyć w regionie niezależne państwo oparte na szariacie.

Dagestan, zamieszkany przez 2,5 mln ludzi, jest jedną z najbiedniejszych, najbardziej zróżnicowanych etnicznie i niespokojnych republik Federacji Rosyjskiej. Często dochodzi tam do aktów przemocy. Zazwyczaj ich ofiarami są policjanci i żołnierze. O ataki te zwykle obwinia się miejscowe gangi i islamskich rebeliantów.

Zgodnie z planami przywódcy islamistów Doku Umarowa, wroga numer jeden Kremla, obwód wołgogradzki także ma być częścią tego państwa.

Cytowany przez dziennik _ Moskowskij Komsomolec _ anonimowy ekspert od problemów terroryzmu i antyterroryzmu zwrócił uwagę, że na krótko przed obecnymi zamachami w Wołgogradzie media informowały o unieszkodliwieniu w Dagestanie przez rosyjskie służby specjalne Islama Atijewa, jednego z bliskich współpracowników Umarowa. Zdaniem rozmówcy tej gazety nie można wykluczyć, że ataki terrorystyczne w Wołgogradzie są zemstą za zabicie Atijewa.

W ocenie rozmówcy _ MK _ celem zamachów w Wołgogradzie jest też zasianie wśród Rosjan nieufności do władz FR. Ekspert podkreślił również, że ataki te pokazują, że terroryzm ogarnął inne regiony południa Rosji, nie tylko etniczne republiki Północnego Kaukazu.

Z kolei _ Niezawisimaja Gazieta _ skonstatowała, że _ w wojnie z podziemiem terrorystycznym na południu Rosji rozpoczął się nowy etap - aktywność rebeliantów wyszła daleko poza przedgórze Północnego Kaukazu _.

Czytaj więcej w Money.pl
Samobójczyni wysadziła się w Wołgogradzie Według ostatnich informacji zginęło 18 osób, a 50 zostało rannych.
W wybuchu samochodu zginęło 3 policjantów W samochodzie marki Wołga zginęło w wybuchu trzech policjantów, a dwóch zostało rannych. Policja ewakuowała ludzi z pobliskich domów.
Czarna Wdowa dokonała ataku terrorytycznego Wybuch bomby w Wołgogradzie zabił 6 osób i ranił ponad 20.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)