Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wybuch w Bydgoszczy. Odwołali pokaz wyzwolenia miasta

0
Podziel się:

Doszło do przypadkowej eksplozji podczas ładowania działa, które miało być jednym z rekwizytów rekonstrukcji. Jeden mężczyzna ma poparzoną twarz, a drugi został ranny w rękę.

Wybuch w Bydgoszczy. Odwołali pokaz wyzwolenia miasta
(PAP/Tytus Żmijewski)

Dwie osoby zostały ranne na skutek przypadkowego wybuchu, do którego doszło podczas przygotowań do rekonstrukcji walk o Bydgoszcz. Rekonstrukcja została odwołana.

- _ Doszło do przypadkowej eksplozji podczas ładowania działa, które miało być jednym z rekwizytów rekonstrukcji. Na skutek wybuchu jeden mężczyzna ma poparzoną twarz, a drugi został ranny w rękę _ - powiedział Maciej Daszkiewicz z zespołu prasowego kujawsko-pomorskiej policji.

Obaj poszkodowani trafili do szpitala, ale ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo. W związku z wypadkiem niedzielna impreza została odwołana.

Rekonstrukcje walk, jakie toczono o Bydgoszcz w 1945 roku odbywają się od kilku lat. W tym roku po raz pierwszy imprezę organizowano w nowym miejscu, na Wzgórzu Dąbrowskiego, w pobliżu charakterystycznej dla panoramy miasta wieży ciśnień.

Za oficjalną datę zajęcia miasta przez wojska polskie i radzieckie przyjęto po wojnie dzień 24 stycznia 1945 roku. Jak jednak przekonują historycy, była to bardzo uproszczona wizja historii, gdyż tego dnia wojska wkroczyły jedynie do południowej części miasta, a walki toczyły się jeszcze przez trzy dni.

W rejonie Bydgoszczy najzacieklejszy opór stawiały jednostki złożone z łotewskich żołnierzy SS. Dowódcy niemieckiej obrony Bydgoszczy udało się wyprowadzić znaczną część podkomendnych z miasta. Klucząc lasami, uciekli przed pogonią i dotarli do linii obronnych przebiegających między Bydgoszczą a Świeciem nad Wisłą.

W walkach o miasto, najcięższe straty - około 2 tys. zabitych - poniosła Armia Czerwona. Straty Niemców były o połowę mniejsze, a jednostki polskie utraciły około stu zabitych.

Czytaj więcej w Money.pl
Wybuch niewielkiej bomby koło francuskiego kościoła w Rzymie W wyniku eksplozji w budynku należącym do francuskich instytucji religijnych jest rozbita szyba, uszkodzone też zostały trzy samochody.
Wybuch w kopalni w Rosji. Są ofiary Bezpiecznie wyprowadzono na powierzchnię ponad stu znajdujących się na dole w czasie eksplozji.
Potężna eksplozja w Japonii. Są ofiary i ranni Pięć osób zginęło, a ponad 10 zostało rannych w wybuchu w zakładach należących do grupy Mitsubishi Materials w Japonii - poinformowały źródła policyjne.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)