Notowania

wybuch gazu
19.11.2013 12:07

Wybuch gazu w Jankowie Przygodzkim. Prezes NIK nie wyklucza kontroli

Kontrola będzie możliwa dopiero wówczas, gdy prokuratura i inne instytucje, które prowadzą postępowania po wybuchu, przekażą Najwyższej Izbie Kontroli stosowne dokumenty.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Lech Gawuc/REPORTER)

Prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski powiedział dziś w Szczecinie, że rozważa kontrolę doraźną w sprawie wybuchu gazu w Jankowie Przygodzkim (Wielkopolskie) oraz innych awarii sieci gazowej.

Jak podkreślił, kontrola będzie możliwa dopiero wówczas, gdy prokuratura i inne instytucje, które prowadzą postępowania po wybuchu, przekażą Najwyższej Izbie Kontroli stosowne dokumenty.

_ NIK analizuje przyczyny tragicznego pożaru gazu w Jankowie Przygodzkim oraz innych podobnych zdarzeń, () które były różnymi formami wypadków i awarii sieci gazowej. (...) Bardzo poważnie rozważam kontrolę doraźną w tym zakresie. Musimy mieć możliwość zapoznania się z całością dokumentacji, która obecnie jest analizowana przez prokuraturę, nadzór budowlany i komisję wewnętrzną firmy Gaz-System _ - mówił prezes NIK.

_ Po zapoznaniu się z informacjami, które przedstawią te instytucje, i gdyby się okazało się, że jedną z możliwych przyczyn jest nie tylko błąd ludzki, ale jakieś przyczyny systemowe, będę chciał podjąć decyzję o kontroli doraźnej w zakresie problemów związanych z bezpieczeństwem gazowej sieci przesyłowej _ - powiedział.

Jak wyjaśnił, NIK chciałaby sprawdzić, czy występują jakieś problemy związane z budową gazociągów, użytymi technologiami, sposobami prowadzenia inwestycji i nadzoru nad tego typu pracami.

W ramach takiej kontroli możemy przeprowadzić kontrole innych przypadków; mogą one zacząć się już wcześniej, zanim do NIK trafi dokumentacja w sprawie Jankowa Przygodzkiego - podkreślił.

Dodał, że już poprosił o rozpoczęcie wstępnych przygotowań do ewentualnej kontroli doraźnej.

Kwiatkowski przypomniał, że Izba już wcześniej badała instytucje odpowiedzialne za rozwój infrastruktury gazowej w Polsce, natomiast nie badała kwestii bezpieczeństwa sieci przesyłowych. Informacja o tej kontroli ma być w tym tygodniu przedstawiona w Sejmie podczas prac w komisjach - poinformował.

W czwartek doszło do wycieku gazu i pożaru w Jankowie Przygodzkim. Zginęły dwie osoby, 13 trafiło do szpitala. Zniszczeniu lub uszkodzeniu uległo kilkanaście budynków. Od piątku prokuratura prowadzi śledztwo w sprawie zdarzenia.

Prezes NIK wręczył we wtorek w Szczecinie akt nominacji nowemu dyrektorowi tamtejszej delegatury Izby. Został nim Jarosław Staniszewski, który wygrał konkurs na to stanowisko. Nominacje nowego kierownictwa trwają w tej chwili we wszystkich delegaturach Izby.

Czytaj więcej w Money.pl
NIK przyjrzy się działalności byłego ministra? Lider TR zapowiedział, że jego partia chce zwiększyć wysokość środków przeznaczanych na kulturę do 1 proc. budżetu.
Tak wygląda Janków Przygodzki po pożarze Dopiero po wypaleniu się gazu widać rozmiar katastrofy.
Kontrola NIK w policji. Krytycznie o bilingach NIK oceniała, że niezbędna jest zmiana zakresu pozyskiwania billingów, kontrola ich pobierania, niszczenie danych zbędnych oraz zapewnienie rzetelnej informacji o zakresie ich uzyskiwania.
Tagi: wybuch gazu, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz