Notowania

eurowybory
02.06.2009 10:45

Wybory za granicą: Ostatni dzień na zgłoszenie

Wniosek o dopisanie do spisu wyborców składa się w konsulacie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

* Polacy, którzy w eurowyborach 7 czerwca chcą oddać głos za granicą, jeszcze dziś mogą złożyć wniosek u właściwego konsula o dopisanie do spisu wyborców. *

Do 5 czerwca zaś można składać wnioski o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania. Na podstawie takiego zaświadczenia będzie można oddać głos w dowolnej komisji w kraju i za granicą.

Według informacji MSZ za granicą utworzono 189 obwodów do głosowania.

Najwięcej polskich obwodów do głosowania - 28 - będzie działać w Wielkiej Brytanii. W Niemczech i Stanach Zjednoczonych ustanawiano po dziesięć obwodów, w Irlandii - siedem, Kanadzie - sześć, we Francji i na Ukrainie - po pięć. Eurodeputowanych będą też wybierać polscy żołnierze przebywający na misjach zagranicznych np. w Afganistanie ustanowiono 6 obwodów.

Wniosek o dopisanie do spisu wyborców u właściwego konsula mogą złożyć - jeszcze tylko dziś - Polacy zarówno stale mieszkający za granicą lub przebywający czasowo w innym kraju. Wniosek można złożyć pisemnie, ustnie, telefonicznie, faksem, telegraficznie, telefaksem oraz pocztą elektroniczną.

* [ Niemcy nie interesują się eurowyborami ]( http://news.money.pl/artykul/niemcy;nie;interesuja;sie;eurowyborami,237,0,455917.html )
* [ Partie skrajne zyskają na kryzysie? ]( http://news.money.pl/artykul/partie;skrajne;zyskaja;na;kryzysie,155,0,455835.html )
* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )

We wniosku należy podać: imię i nazwisko, imię ojca, datę urodzenia, miejsce stałego zamieszkania, numer ważnego paszportu, miejsce i datę jego wydania (jeśli rejestrujemy się z którymś z krajów UE wystarczy numer ważnego dowodu osobistego).

Do spisów wyborców w polskich ambasadach lub konsulatach mogą zgłaszać się także obywatele państw UE stale mieszkający w naszym kraju i przebywający czasowo za granicą, jeżeli wcześniej zostali wpisani do rejestru wyborców w miejscu stałego zamieszkania w Polsce.

Polacy, zamieszkali w kraju, którzy w dniu wyborów będą przebywać poza miejscem zamieszkania, mogą głosować - w dowolnej komisji w kraju lub za granicą - na podstawie zaświadczenia o prawie do głosowania. Wniosek o wydanie takiego zaświadczenia należy złożyć w swojej gminie, najpóźniej do 5 czerwca.

Wyborca, któremu wydano zaświadczenie o prawie do głosowania zostanie skreślony ze spisu wyborców w miejscu stałego zamieszkania.

Zaświadczenia warto pilnować. _ W przypadku jego utraty, niezależnie od przyczyny, nie będzie możliwe otrzymanie kolejnego zaświadczenia, ani wzięcie udziału w głosowaniu w obwodzie właściwym dla w miejsca swego zamieszkania _ - przypomina Państwowa Komisja Wyborcza.

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 7 czerwca. Wybierzemy w nich 50 polskich eurodeputowanych.

Tagi: eurowybory, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz