Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Wybory w Rosji. Stronnicy Nawalnego żądają II tury

0
Podziel się

Według Moskiewskiej Miejskiej Komisji Wyborczej wybory już w I turze wygrał popierany przez Kreml dotychczasowy włodarz stolicy Siergiej Sobianin.

Wybory w Rosji. Stronnicy Nawalnego żądają II tury
(gudmd.haralds/CC/Flickr)
bEqBilxh

Około 10 tys. osób przyszło dzisiaj na plac Bołotny naprzeciwko Kremla, aby zamanifestować poparcie dla kandydata we wczorajszych wyborach mera Moskwy Aleksieja Nawalnego, który nie uznał ich wyników i zażądał przeprowadzenia II tury głosowania.

Według Moskiewskiej Miejskiej Komisji Wyborczej wybory już w I turze wygrał popierany przez Kreml dotychczasowy włodarz stolicy Siergiej Sobianin, który uzyskał 51,37 proc. głosów; Nawalnego, lidera antykremlowskiej opozycji, poparło 27,24 proc. wyborców.

Sztab wyborczy Nawalnego ogłosił, że zgodnie z jego sondażem powyborczym (exit poll) Sobianin otrzymał tylko 46 proc. głosów, a sam Nawalny - 35,6 proc. Opierając się na tych danych, opozycjonista odmówił uznania wstępnych wyników głosowania i zażądał ponownego przeliczenia głosów, a następnie przeprowadzenia II tury wyborów. W przeciwnym razie zagroził wyprowadzeniem swoich stronników na ulice.

bEqBilxj

_ - Jeśli zarząd Moskwy nie spełni naszych słusznych żądań, to pozostawiamy sobie prawo odwołania się bezpośrednio do mieszkańców Moskwy i wezwania ich do akcji nieposłuszeństwa obywatelskiego _ - oświadczył Nawalny przed kamerami niezależnej telewizji Dożd.

Za podejrzany sztab Nawalnego uznał wysoki odsetek ludzi, którzy głosowali w swoich domach. Moskiewska Miejska Komisja Wyborcza podała, że z prawa tego skorzystały 104 694 osoby, tj. 1,4 proc. uprawnionych do głosowania. W czasie wyborów prezydenckich w marcu 2012 roku w domach głosowało 158 tys. wyborców.

Nawalny domaga się sprawdzenia wszystkich wniosków o umożliwienie oddania głosu w domu i unieważnienia rezultatów tam, gdzie w dokumentacji stwierdzone zostaną jakiekolwiek nieprawidłowości.

_ - Chcemy spokoju w Moskwie. Nie zamierzamy jednak oddawać ani jednego swojego głosu _ - oznajmił.

bEqBilxp

Jeden z szefów stowarzyszenia Gołos, niezależnej organizacji pozarządowej monitorującej wybory w Rosji, Grigorij Mielkonjanc, ocenił, że podczas niedzielnego głosowania w Moskwie nie było poważniejszych oszustw, jednak na wyniki wyborów mogło wpłynąć głosowanie w domach.

Moskiewska Miejska Komisja Wyborcza odmówiła już ponownego przeliczenia głosów. Z kolei moskiewska prokuratura oficjalnie ostrzegła Nawalnego o niedopuszczalności łamania prawa, za co uznała jego zapowiedź wezwania mieszkańców Moskwy do nieposłuszeństwa obywatelskiego.

Obawiając się wystąpień zwolenników Nawalnego, policja zamknęła plac Maneżowy i plac Czerwony. W pobliżu rozmieszczono oddziały specjalne policji OMON i żołnierzy wojsk wewnętrznych.

Czytaj więcej w Money.pl
Sensacyjny wynik rosyjskiego opozycjonisty Dotychczasowy włodarz stolicy Rosji Siergiej Sobianin wygrał już w pierwszej turze wybory. Jednak poparcie dla 37-letniego opozycjonisty Nawalnego okazało się niemal dwukrotnie większe niż oczekiwano.
Rosja wysyła krążownik na Morze Śródziemne Okręt przejmie zadania w regionie, polegające - jak twierdzą rosyjskie władze - na ochronie interesów narodowych Rosji.
Rośnie poparcie znanego opozycjonisty w Rosji Jeden z liderów antykremlowskiej opozycji Aleksiej Nawalny nieznacznie zyskał w sondażach przed niedzielnymi wyborami mera Moskwy.
bEqBilxK
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)