Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Wybory w Norwegii: Rządzący stracą władzę

0
Podziel się

Ostatnie sondaże wskazują, że rządzący od 2005 roku premier Jens Stoltenberg z Norweskiej Partii Pracy może stracić władzę na rzecz prawicy.

Wybory w Norwegii: Rządzący stracą władzę
(PAP/EPA)
bEqBfxIl

W Norwegii rozpoczęły się rano wybory parlamentarne. Ostatnie sondaże wskazują, że rządzący od 2005 roku premier Jens Stoltenberg z Norweskiej Partii Pracy może stracić władzę na rzecz prawicy, w tym populistycznej partii antyimigracyjnej.

Na zdjęciu liderka norweskiej Partii Konserwatywnej Erna Solberg.

Średnia z ostatnich sondaży daje przewagę prawicowej opozycji, która może zdobyć większość w mającym 169 miejsc jednoizbowym parlamencie. Przyszły rząd chciałaby zbudować Norweska Partia Konserwatywna (27 proc. poparcia) wraz z niechętną imigrantom Partią Postępu (16 proc.), Norweską Partią Liberalną (5,9 proc.) oraz Chrześcijańską Partią Ludową (5,5 proc. poparcia).

bEqBfxIn

Nowym premierem może zostać liderka Norweskiej Partii Konserwatywnej Erna Solberg. Oficjalnym dniem wyborów parlamentarnych jest poniedziałek, ale w 206 jednostkach administracyjnych, stanowiących mniej niż połowę norweskich gmin, lokale wyborcze otworzono już w niedzielę, by ułatwić mieszkańcom oddanie głosu. Tego dnia zagłosowało już ponad 842 tys. wyborców, w tym w Oslo głos oddał premier Stoltenberg.

W ponad 5-milionowej Norwegii do głosowania uprawnionych jest 3,6 mln osób. Lokale wyborcze będą otwarte do godz. 21. Pierwsze wyniki oczekiwane są w poniedziałek wieczorem.

Czytaj więcej w Money.pl
Norwegia rozdaje koncesje na wydobycie... W norweskiej części Morza Barentsa znajdować może się prawie 2 mld baryłek ekwiwalentu ropy naftowej - uważają eksperci.
Norwegia odmawia Apple. Nie będzie zdjęć Oslo Koncern chciał fotografować miasto, na potrzeby aplikacji z mapami 3D. Przez Breivika nie dostał na to licencji.
Polską budowlankę uratują Norwegowie? Wydatki na infrastrukturę transportową w Norwegii w latach 2014-2023 wzrosną do 50 miliardów koron, czyli 27 miliardów złotych rocznie.
bEqBfxIO
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)