Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
nepal
19.11.2013 08:00

Wybory w Nepalu. Napiszą nową konstytucję?

Uprawnionych do głosowania jest ponad 12 milionów Nepalczyków.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

W Nepalu rozpoczęły się dziś rano czasu lokalnego wybory do Zgromadzenia Konstytucyjnego. Uprawnionych do głosowania jest ponad 12 milionów Nepalczyków.

Głosowanie, któremu towarzyszą nadzwyczajne środki bezpieczeństwa, rozpoczęło się o 2.15 czasu polskiego i potrwa 10 godzin. W wyborach rywalizują kandydaci ponad 100 partii. Wiele ugrupowań wezwało jednak do bojkotu głosowania.

Najważniejszym zadaniem nowego parlamentu będzie opracowanie konstytucji. Mieszkańcy Nepalu, odkąd obalili przed pięcioma laty monarchię, żyją bez ustawy zasadniczej.

W 2008 roku, dwa lata po zakończeniu 10-letniej wojny domowej i obaleniu trwającej prawie dwa i pół wieku monarchii, Nepalczycy wybierali już Zgromadzenie Konstytucyjne, które miało uchwalić nowy ustrój kraju. Nie udało się to jednak.

Kraj pogrążył się natomiast w politycznym chaosie. W ciągu pięciu lat Nepal miał pięć rządów i pięciu premierów.

Wśród faworytów wtorkowego głosowania wymienia się m.in. maoistowską Zjednoczoną Komunistyczną Partię Nepalu (KPN-M) i socjaldemokratyczny Kongres Nepalski (KN).

Czytaj więcej w Money.pl
Prezes na czele rządu tymczasowego Prezes Sądu Najwyższego Nepalu Khilraj Regmi został zaprzysiężony wczoraj na szefa rządu tymczasowego.
Dzieci zbierają śmieci i wąchają klej. Gdzie? Według raportu UNICEF i szwajcarskiej organizacji Terre de Hommes w nepalskich sierocińcach mieszka 15 tys. dzieci i aż 60 proc. z nich posiada biologicznych rodziców.
Tagi: nepal, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz