Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Wybory w Libii. Są rezultaty z pierwszych okręgów wyborczych

0
Podziel się

-To bardzo ciekawy rezultat - twierdzą międzynarodowi komentatorzy.

Wybory w Libii. Są rezultaty z pierwszych okręgów wyborczych
(Polaris/East News)
bEgXqvNN

Libijska Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła wyniki głosowania w niektórych okręgach wyborczych. Według komentatorów nie są to dane reprezentatywne dla całego kraju, jednak mogą stanowić pierwszy wskaźnik identyfikujący klimat polityczny.

Liberałowie z koalicji ponad 56 partii, stworzonej przez ekonomistę oraz premiera rządu tymczasowego w trakcie zeszłorocznej rewolucji Mahmuda Dżibrila zdobyli w sobotnich wyborach większość głosów w dwóch spośród trzech okręgów, gdzie policzono głosy: w Janzurze na zachodnich przedmieściach Trypolisu oraz w Zlitenie na zachód od Misraty.

Korespondent _ Financial Timesa _ Borzou Daragahi uznał, że _ to bardzo ciekawy wynik, bowiem Janzur jest znany z opozycji wobec Muammara Kadafiego, natomiast Zliten do końca popierał reżim _. Jego zdaniem może to oznaczać, że koalicja będzie wspierana przez zróżnicowaną grupę wyborców i w konsekwencji uzyska szerokie poparcie społeczne.

bEgXqvNP

W Misracie, gdzie trwały najcięższe walki podczas zeszłorocznej wojny domowej, zwyciężyło niewielkie ugrupowanie z silnymi koneksjami wśród lokalnych klanów. Drugi wynik zdobyła organizacja Bractwa Muzułmańskiego czyli Partia Sprawiedliwości i Rozwoju, na trzecim miejscu uplasował się Front Narodowy, którego przywódcą jest legenda opozycji Mohamed Jusef Magariaf.

_ Dżibrilowi, który jest zdecydowanym faworytem tych wyborów, poszło nienajlepiej w Misracie, bo to bastion rewolucji i do tego dosyć religijnie konserwatywny. Trzeba również pamiętać, że Dżibril pochodzi z miejscowości Bani Walid, w której dominuje klan Warfalla, mający od zawsze bardzo złe relacje z Misratą, a podczas rewolucji walczył u boku Kadafiego _ - komentował Daragahi.

To dopiero wstępne wyniki historycznych, bo pierwszych od pół wieku wyborów do 200-osobowej Konstytuanty.

Jamie Dettmer z _ Newsweeka _ uważa, że nie należy przeceniać roli partii politycznych, dla których przeznaczone jest jedynie 80 miejsc w Konstytuancie; pozostałe 120 zostanie rozdysponowane pomiędzy kandydatami indywidualnymi.

bEgXqvNV

_ - Być może koalicja Dżibrila zdobędzie największą liczbę miejsc w ramach puli przeznaczonej dla ugrupowań politycznych, ale Bractwo Muzułmańskie i inne partie religijne mogą zdominować listy kandydatów indywidualnych _ - powiedział. Ideą formuły wyborczej, która stanowi połączenie systemu większościowego oraz proporcjonalnego było, jak komentują przedstawiciele Państwowej Komisji Wyborczej, niedopuszczenie do uzyskania zdecydowanej większości w Konstytuancie przez jakiekolwiek z dużych ugrupowań politycznych.

Jednak w praktyce wielu kandydatów indywidualnych jest związanych z partiami, czego prawo nie zabrania i czego liderzy partii nie ukrywają. Na niedzielnej konferencji prasowej Dżibril, który sam nie jest kandydatem, ale wskazywany jest przez komentatorów jako potencjalny premier nowego rządu, powiedział, że jest gotowy pracować jako zwykły konsultant. Wezwał wszystkie ugrupowania do konsensu i wspólnej pracy na rzecz przyszłości Libii.

Wybory do Konstytuanty były obserwowane przez szereg organizacji międzynarodowych w tym Unię Europejską oraz Centrum Cartera. Wstępne komentarze zaprezentowane przez misje obserwacyjne na temat transparentności procesu wyborczego były bardzo pozytywne.

Obserwatorzy wciąż analizują proces liczenia głosów, które spływają do stolicy z regionów. Wstępnych wyników na poziomie całego kraju można spodziewać się pod koniec tygodnia.

bEgXqvNW
Czytaj więcej w Money.pl
Tak się nagradza pogromców Kaddafiego W powstającym libijskim rządzie dominują laiccy liberałowie - pisze Reuters.
Libijscy rebelianci zapowiadają wybory Jest też odpowiedź na żądania śledztwa w sprawie śmierci Kaddafiego.
Mongolia zamknie się na zachodnie koncerny? Dużo głosów zdobył przeciwny koncesjom dla zagranicznych koncernów górniczych, lewicowy sojusz.
bEgXqvOq
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)