Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
kosowo
09.06.2014 07:44

Wybory w Kosowie. Zwyciężyła partia rządząca

Według ogłoszonych w nocy wstępnych wyników oficjalnych PDK uzyskała 31,38 proc. głosów a LDK 25,22 proc.

Podziel się
Dodaj komentarz

We wczorajszych przyspieszonych wyborach parlamentarnych w Kosowie, rządząca Demokratyczna Partia Kosowa premiera Hashima Thaciego (PDK) odniosła zwycięstwo pokonując zdecydowanie opozycyjną Demokratyczną Ligę Kosowa (LDK) byłego mera Prisztiny Isy Mustafy.

Według ogłoszonych w nocy wstępnych wyników oficjalnych PDK uzyskała 31,38 proc. głosów a LDK 25,22 proc. Trzecie miejsce zajęła skrajnie nacjonalistyczna Vetevendosje (Samostanowienie) z wynikiem niespełna 15 proc.

Frekwencja wyborcza wyniosła nieco ponad 43 proc. i była niższa niż w 2010 roku, kiedy do urn wyborczych udało się 48 proc. osób uprawnionych do głosowania. Najaktywniejszy udział w wyborach wzięli mieszkańcy stolicy Kosowa, Prisztiny. Zdaniem Reutera niska frekwencja odzwierciedla rozczarowanie dotychczasowymi wynikami rządów Thaciego.

_ Dzisiaj zwyciężyło Kosowo. Od jutra przystępujemy do pracy przy naszej nowej misji. Powiemy światu, że niepodległość Kosowa była dopiero początkiem, a nie końcem _ - powiedział Thaci swoim zwolennikom w Prisztinie.

Jednak, podobnie jak w poprzednim parlamencie, PDK będzie musiała nawiązać koalicję aby uzyskać większość uprawniającą do rządzenia.

46-letni Thaci, prawdopodobny nowy premier, to były przywódca partyzantki kosowskich Albańczyków, która walczyła o niepodległość tej dawnej serbskiej prowincji. Pozostaje on pod presją międzynarodową, aby wszcząć dochodzenie - podobnie jak to uczyniła Serbia w stosunku do byłych żołnierzy własnej armii - w sprawie przestępstw wojennych popełnionych przez Wyzwoleńczą Armię Kosowa (UCK).

Wybory zostały przeprowadzone przed terminem wobec blokady legislacyjnej, do której doszło w 120-osobowym parlamencie, gdy posłowie reprezentujący serbską mniejszość, skupioną głównie północy Kosowa, uniemożliwili m.in. uchwalenie ustawy o utworzeniu armii kosowskiej. W tej sytuacji parlament rozwiązano przed terminem.

Serbska mniejszość w liczącym 1,8 mln mieszkańców Kosowa wystąpiła w wyborach z Listą Serbską mająca poparcie Belgradu; z listy kandydowali przedstawiciele trzech partii.

Kosowo jest obecnie jednym z najbiedniejszych państw Europy. Gospodarka znajduje się w głębokim kryzysie, bezrobocie wśród liczącej 1,8 mln ludności wynosi 35 proc. a plaga korupcji osiągnęła zastraszające rozmiary.

Czytaj więcej w Money.pl
Są wstępne wyniki wyborów w Kosowie Frekwencja wyniosła ok. 43 proc. i była niższa niż w 2010 roku, kiedy do urn wyborczych udało się 48 proc. osób uprawnionych do głosowania.
Wzrasta napięcie przed wyborami w Kosowie Serbowie z Kosowa są mocno podzieleni jeśli chodzi o udział w wyborach.
Nie głosujemy, bo posłowie za dużo zarabiają Przeczytaj, dlaczego Polacy bojkotują wybory do Parlamentu Europejskiego.
Tagi: kosowo, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz