Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Wybory w Kosowie wygrywa partia rządząca

0
Podziel się

Frekwencja wyniosła ok. 43 proc. i była niższa niż w 2010 roku, kiedy do urn wyborczych udało się 48 proc. osób uprawnionych do głosowania.

Hashim Thaci
Hashim Thaci (Polaris/East News)
bDZPGELF

Uzyskując 33 proc. głosów, rządząca Demokratyczna Partia Kosowa premiera Hashima Thaciego zwyciężyła w przyspieszonych o pół roku wyborach do parlamentu - wynika z sondażu exit poll. Opozycyjna Demokratyczna Liga Kosowa zdobyła 30 proc. głosów.

Trzecie miejsce zajęła skrajnie nacjonalistyczna Vetevendosje (Samostanowienie) z wynikiem ok. 15 proc. Margines błędu wynosi 2 proc. Oficjalne wstępne wyniki wyborów zostaną ogłoszone jeszcze w niedzielę.

Frekwencja wyborcza wyniosła ok. 43 proc. i była niższa niż w 2010 roku, kiedy do urn wyborczych udało się 48 proc. osób uprawnionych do głosowania. Najaktywniejszy udział w wyborach wzięli mieszkańcy stolicy Kosowa, Prisztiny.

bDZPGELH

Rezultat głosowania zapowiada, że dawny przywódca partyzantki kosowskich Albańczyków, która walczyła o niepodległość tej dawnej serbskiej prowincji, 46-letni Thaci, stworzy rząd po raz trzeci od uzyskania przez Kosowo niepodległości w 2008 r.

Wybory zostały przeprowadzone przed terminem wobec blokady legislacyjnej, do której doszło w 120-osobowym parlamencie, gdy posłowie reprezentujący serbską mniejszość, skupioną głównie północy Kosowa, uniemożliwili m.in. uchwalenie ustawy o utworzeniu armii kosowskiej. W tej sytuacji parlament rozwiązano przed terminem.

Thaci, jako prawdopodobny premier nowego gabinetu kosowskiego, pozostaje pod presją międzynarodową, aby wszcząć dochodzenia - podobnie jak to uczyniła Serbia w stosunku do byłych żołnierzy własnej armii - w sprawie przestępstw wojennych popełnionych przez kosowską partyzantkę Wyzwoleńczą Armię Kosowa (UCK).

Serbska mniejszość w liczącym 1,8 mln mieszkańców Kosowa wystąpiła w wyborach z Listą Serbską mająca poparcie Belgradu; z listy kandydowali przedstawiciele trzech partii.

bDZPGELN

Przebieg głosowania nadzorowało kilka tysięcy obserwatorów zagranicznych i krajowych. Nad bezpiecznym przebiegiem wyborów czuwały policja kosowska, europejska misja prawno-policyjna EULEX i NATO-wskie międzynarodowe siły wojskowe KFOR.

Agencje donoszą o przypadkach ingerencji w przebieg głosowania ze strony niektórych grup kosowskich nacjonalistów.

Czytaj więcej w Money.pl
Wybory w najbiedniejszym kraju Europy Rządząca od 2008 roku Demokratyczna Partia Kosowa (PDK) liczy na ponowne zwycięstwo.
Wzrasta napięcie przed wyborami w Kosowie Serbowie z Kosowa są mocno podzieleni jeśli chodzi o udział w wyborach.
Wybuch elektrowni w Kosowie. Są 2 ofiary Według wstępnych ustaleń w elektrowni wybuchł zbiornik z wodorem. Trwa śledztwo w sprawie wypadku.
bDZPGEMi
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)