Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Wybory w Kolumbii. Przed drugą turą FARC zapowiada rozejm

0
Podziel się

Dowództwo ultralewicowej partyzancki FARC zapowiedziało na swej stronie internetowej jednostronne zawieszenie broni do 30 czerwca.

Żołnierze FARC
Żołnierze FARC (AP/Fotolink/East News)
bDZPjSyJ

Już w maju, ze względu na pierwszą turę wyborów prezydenckich, Rewolucyjne Siły Zbrojne Kolumbii (FARC) ogłosiły dziewięciodniowy rozejm.

Od października 2012 roku ugrupowanie to prowadzi w Hawanie negocjacje pokojowe z rządem prezydenta Juana Manuela Santosa. 15. czerwca Santos zmierzy się w drugiej turze z konserwatywnym kandydatem Oscarem Ivanem Zuluagą, który jest zdecydowanym przeciwnikiem rokowań z partyzantami. Zapowiedź zawieszenia broni rebelianci skierowali bezpośrednio do niego. _ Nienawiść jest złym doradcą _ - napisało na swej stronie internetowej dowództwo FARC.

FARC to najstarsza i największa kolumbijska grupa partyzancka, która została utworzona w 1964 roku, pierwotnie jako zbrojne skrzydło Kolumbijskiej Partii Komunistycznej.

bDZPjSyL

Przez wiele krajów ugrupowanie to uważane jest za organizację terrorystyczną. Utrzymuje się m. in. z porwań dla okupu i handlu narkotykami. Według władz w Bogocie, FARC liczy obecnie ponad 9 tysięcy bojowników.

Czytaj więcej w Money.pl
W Kolumbii będzie potrzebna druga tura Głosowanie nie przyniosło jednak rozstrzygnięcia, ponieważ nikt nie otrzymał wymaganej ponad połowy oddanych głosów.
Tłumy poparły odwołanego burmistrza stolicy Położony w centrum Bogoty plac Simona Bolivara, najważniejszy plac w mieście, pełen był ludzi. Wielu z nich uważa decyzję władz o odwołaniu Gustavo Petro za zagrożenie dla demokracji.
bDZPjSzm
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)