Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Wybory w Kambodży. Zwycięstwo partii rządzącej

0
Podziel się

Według wyników ogłoszonych w telewizji państwowej Kambodżańskiej Partii Ludowej (PPC) premiera Hun Sena przypadło 68 miejsc w Zgromadzeniu Narodowym.

Wybory w Kambodży. Zwycięstwo partii rządzącej
(Tanvir/cc BY 2.0/wikimedia)
bErmTOrp

Kambodżańska centralna komisja wyborcza potwierdziła dziś zwycięstwo w wyborach parlamentarnych partii rządzącej premiera Hun Sena, odrzucając doniesienia opozycji o fałszerstwach wyborczych.

Według wyników ogłoszonych w telewizji państwowej Kambodżańskiej Partii Ludowej (PPC) premiera Hun Sena przypadło 68 miejsc w Zgromadzeniu Narodowym (izbie niższej), a opozycyjnej Partii Narodowego Ocalenia Kambodży (CNRP) - 55 miejsc.

Mimo ogłoszenia oficjalnych rezultatów nie ma oznak zmniejszenia politycznego napięcia, które utrzymywało się w kraju od wyborów z 28 lipca - zauważa agencja Associated Press.

bErmTOrr

Opozycja pod przywództwem Sama Rainsy'ego kontestuje wyniki, twierdząc, że w uczciwych wyborach zdobyłaby większość miejsc w Zgromadzeniu Narodowym. Zagroziła ulicznymi protestami i bojkotem prac izby do czasu wszczęcia niezależnego dochodzenia w sprawie zgłaszanych przez nią nieprawidłowości.

Tego samego domagało się wczoraj blisko 20 tys. sympatyków opozycji zgromadzonych w stolicy Kambodży, Phnom Penh. W niedzielę CNRP zapowiedziała, że protesty będą kontynuowane.

Hun Sen rządzi Kambodżą od 28 lat i choć w lipcowych wyborach opozycja zdobyła znacząco więcej mandatów niż wcześniej, jego pozycja u władzy wydaje się niezagrożona. Z drugiej strony zaskakująca siła kambodżańskiej opozycji, o której świadczy m.in. dobry wynik w wyborach, może skłonić premiera do wprowadzenia ostrożnych reform w celu zjednania sobie krytyków władzy i społeczeństwa.

Tymczasem jednak determinacja opozycji budzi obawy przed krwawą konfrontacją z władzami. AP przypomina, że dzień po wyborach rząd wysłał na ulice żołnierzy i pojazdy opancerzone, a Hun Sen w przeszłości brutalnie rozprawiał się z opozycją.

bErmTOrx

Jak poinformował rzecznik PPC, parlament w nowym składzie rozpocznie obrady przed 28 września.

Czytaj więcej w Money.pl
Opozycjonista wraca do kraju. I zapowiada walkę Ułaskawiony w zeszłym tygodniu przez króla szef kambodżańskiej opozycji Sam Rainsy wraca z uchodźstwa. Chce wesprzeć swoją partię w wyborach parlamentarnych.
Były ambasador przyjął tekę ministra Gabinet Biblawiego ma rządzić krajem do czasu rozpisania wyborów parlamentarnych i wyłonienia cywilnego gabinetu po tym, jak wojsko odsunęło od władzy islamistycznego prezydenta Mohammeda Mursiego.
Wybory na szefa PO: Bratobójcza wojna _ Grzegorz Schetyna i Jarosław Gowin walczą o przetrwanie w partii i o piękną porażkę. _
bErmTOrS
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)