Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wybory w Izraelu. Kobiety upominają się o władzę

0
Podziel się:

Tylko pięć pań sprawuje obecnie w Izraelu urząd burmistrza. W radach
miast i wsi tylko 11 procent radnych to kobiety.

Wybory w Izraelu. Kobiety upominają się o władzę
(pldrtbrennan/CC/Flickr)

Tylko pięć pań sprawuje obecnie w Izraelu urząd burmistrza. W radach miast i wsi tylko 11 procent radnych to kobiety.

Ruth Colian chciała wywołać rewolucję wśród kobiet, startując w tych wyborach. Ma 32 lata, studiuje prawo i jest ultraortodoksyjną Żydówką jemeńskiego pochodzenia. Nie udało jej się dostać na żadną z list partii religijnych. Nie chciała ubiegać się o miejsce na liście świeckiej partii, bo zależało jej na tym, by pokazać _ inną stronę religii i świata haredim _.

Zamiast zrezygnować, gdy religijne partie żydowskie odmówiły jej miejsca na swoich listach, Colian złożyła petycję do Sądu Najwyższego. Domaga się w niej, by państwo nie dawało dotacji partiom, które w swoich szeregach nie mają kobiet.

- _ Mówią, że dla nich to kwestia zasad, żeby na partyjnych listach nie było kobiet. Wierzę, że jak tylko ta zasada okaże się kosztowna, wyrzucą ją przez okno _ - mówiła w rozmowie z dziennikiem _ Haarec _. Sąd ma rozpatrzyć jej petycję 6 listopada. O stanowiska burmistrzów i wójtów ubiega się tym razem 37 kobiet, a setki walczą o miejsca w samorządach.

- _ Niecałe czterdzieści kandydatek na ponad 250 miejsc - to mały skok. I większości z nich się nie uda. A wydają na to dużo pieniędzy, wkładają ogromny wysiłek. I nawet jeśli niektórym z nich uda się wygrać, trzeba pamiętać, że radni nie dostają wynagrodzenia za swoją pracę. To wolontariat _ - mówi izraelska dziennikarka Tal Schneider.

- _ Przykro mi, ale nie jestem nastawiona optymistycznie. Chociaż wiele kobiet startuje w wyborach, to wcale nie oznacza, że uda im się zostać burmistrzami czy radnymi. Jest o tym naprawdę dużo w mediach, byłam w każdym radiowym programie, żeby wypowiedzieć się w tej sprawie, ale nie spodziewam się sukcesu _ - dodaje Schneider.

Izraelska organizacja promująca dopuszczenie kobiet do stanowisk liderskich WePower szkoli i wspiera 40 kandydatek. Wśród nich jest m.in. inna ultraortodoksyjna Żydówka, Kinneret Arnon - pierwsza kobieta ubiegająca się o pozycję burmistrza w religijnym osiedlu Kirjat Arba na Zachodnim Brzegu.

- _ Najwyższa pora, by opinia publiczna i kandydujące kobiety dokonały zmian. To będzie co najmniej rewolucyjne _ - mówiła dyrektorka WePower Jifat Zamir dziennikowi _ Jerusalem Post _.

Ale, na co zwraca uwagę Schneider, w największych miastach: Tel Awiwie, Jerozolimie, Ber Szewie, Petah Tikwie - kobiety nawet nie ubiegają się o pozycję burmistrzów. Wyjątkiem jest burmistrz Netanji, która powinna utrzymać swoją pozycję i palestyńska członkini Knesetu Hanin Zoabi, która walczy o stanowisko burmistrza w rodzinnym Nazarecie.

Zoabi zasłynęła w kraju z ostrego języka i udziału we Flotylli Wolności płynącej do Strefy Gazy w celu złamania izraelskiej blokady nałożonej na tę enklawę.

- _ Hanin Zoabi ma szansę wygrać. To pierwszy raz, kiedy kobieta może zostać wybrana na burmistrza arabskiego miasta w Izraelu. Zoabi jest progresywną kandydatką i feministką. Chrześcijankom nie przeszkadza, że Zoabi jest muzułmanką, bo jest świecka. Chcą na nią głosować, bo jest kobietą _ - powiedział brytyjski dziennikarz mieszkający od ponad dekady w Nazarecie, Jonathan Cook.

W Jerozolimie, gdzie kwestia dyskryminacji kobiet powiązana jest z dużym wpływem ultraortodoksyjnych partii na lokalną politykę, kandydatka do rady miasta startująca ze wspólnej listy lewicowej Partii Pracy i Merec, Rona Orowano powiedziała, że dużo się w tej kwestii zmieniło. I że mimo wszystko te wybory są rewolucyjne dla kobiet.

We wtorek rano przed lokalem wyborczym w jednej z willowych dzielnic Jerozolimy, wyborcy zasypali Orowano pytaniami właśnie o sprawy kobiet. - _ Pytali mnie, co zrobimy w sprawie religijnego wykluczenia i dyskryminacji kobiet w Jerozolimie i jak będziemy wspierać kobiety biznesu. Wyborcy, szczególnie w Jerozolimie, potraktowali sprawę równości płci jako jedną z najważniejszych w tych wyborach _ - powiedziała Orowano.

Czytaj więcej w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)