Notowania

wybory w gruzji
01.10.2012 07:16

Wybory w Gruzji. Rozpoczęło się głosowanie

Partia Zjednoczony Ruch Narodowy (ZRN), której przewodzi prezydent Micheil Saakaszwili, zmierzy się z opozycyjną koalicją Gruzińskie Marzenie miliardera Bidziny Iwaniszwilego.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

W Gruzji rozpoczęły się wybory parlamentarne. Wyłonią one nowy jednoizbowy parlament, w którym przez cztery lata będzie zasiadać 150 deputowanych. Siedziba nowego parlamentu będzie w Kutaisi, drugim co do wielkości po Tbilisi mieście Gruzji.

W liczącej około 4,5 mln mieszkańców Gruzji do głosowania jest uprawnionych ponad 3,5 mln osób. Głosowanie zostanie też przeprowadzone w 45 lokalach wyborczych w 36 innych państwach.

Wybory będą uznane za ważne bez względu na liczbę głosujących. Wyborcy będą wybierać spośród 2806 kandydatów, w tym 797 kobiet, stanowiących niespełna 30 proc. wszystkich kandydatów. Żadna z głównych partii biorących udział w wyborach nie stosuje parytetu.

W wyborach partia Zjednoczony Ruch Narodowy (ZRN), której przewodzi prezydent Micheil Saakaszwili, zmierzy się z opozycyjną koalicją Gruzińskie Marzenie miliardera Bidziny Iwaniszwilego. Mimo coraz większej popularności - zwłaszcza w dużych ośrodkach miejskich - opozycyjnej koalicji, rządząca ZRN utrzymywała znaczną przewagę jeszcze na początku września. Jednak szanse partii Saakaszwilego na zdecydowane zwycięstwo wyraźnie zmalały wraz z ujawnieniem 18 września nagrań z więzienia w Tbilisi, pokazujących brutalną przemoc strażników wobec osadzonych.

Gruzińska ordynacja wyborcza ma charakter mieszany; 73 parlamentarzystów zostanie wybranych w jednomandatowych okręgach wyborczych, a 77 z ogólnokrajowych list partyjnych w systemie proporcjonalnym.

Lokale wyborcze zostały otwarte o godz. 8 czasu lokalnego (godz. 6 w Polsce); głosowanie potrwa do godz. 20 czasu lokalnego (godz. 18 w Polsce). Wstępne wyniki są oczekiwane jutro.

Czytaj więcej w Money.pl
Apel do wyborców. "Kierujcie się rozumem" Prezydent Gruzji prosi wyborców, by głosując kierowali się rozumem, a nie emocjami. Saakszwili wygłosił dzisiaj w telewizji orędzie.
Jutro w tym kraju wybiorą nowy parlament W jutrzejszym głosowaniu obywatele Gruzji wybiorą nowy jednoizbowy parlament, w którym przez cztery lata będzie zasiadać 150 deputowanych.
Wybory w Gruzji. Rosjanie na granicy - _ To nie są wymysły polityków obozu rządzącego _ - twierdzi polski europoseł z Platformy Obywatelskiej Krzysztof Lisek.
Tagi: wybory w gruzji, gruzja, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz