Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wybory w Gruzji. Podano szacunkowe wyniki

0
Podziel się:

W wyborach lokalnych w Gruzji rządząca koalicja Gruzińskie Marzenie zdobyła większość miejsc w lokalnych radach - ogłosiła Centralna Komisja Wyborcza po przeliczeniu 95 procent głosów.

Wybory w Gruzji. Podano szacunkowe wyniki
(miss_rubov/CC/flickr)
bECLhJLV

W wyborach lokalnych w Gruzji rządząca koalicja Gruzińskie Marzenie zdobyła większość miejsc w lokalnych radach - ogłosiła Centralna Komisja Wyborcza po przeliczeniu 95 procent głosów.

Z podanych rezultatów wynika, że w ośmiu dużych miastach, w tym w Tbilisi, odbędzie się druga tura wyborów merów. W miastach tych kandydaci Gruzińskiego Marzenia zdobyli najwięcej głosów, ale nie zdołali przekroczyć 50-procentowego progu.

Merowie miast, jak przypomina agencja Reutera, mają w Gruzji znaczną władzę, zwłaszcza w stolicy. Według wstępnych wyników z Tbilisi kandydat Gruzińskiego Marzenia Dawid Narmania zdobył tam ponad 46 proc. głosów, a kandydat Zjednoczonego Ruchu Narodowego, Nika Melia - blisko 28 procent.

bECLhJLX

Lokalne rady pozostawały ostatnim bastionem Zjednoczonego Ruchu Narodowego od jego przegranej w wyborach parlamentarnych przed dwoma laty. Klęska wyborcza zakończyła długoletnią dominację tej partii w życiu politycznym Gruzji.

W ocenie obserwatorów z ramienia Rady Europy niedzielne wybory lokalne przebiegły spokojnie. Szef misji Jos Wienen powiedział na konferencji prasowej, że nastąpiła poprawa w dostępie kandydatów do mediów i że poprawiły się działania mające na celu zapobieganie zastraszaniu wyborców. Jednak Gruzja powinna udoskonalić prawo wyborcze oraz procedurę przeliczania głosów - powiedział Wienen.

Frekwencja w wyborach wyniosła 43 procent, mniej niż w poprzednim głosowaniu przed czterema laty.

Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/96/m309856.jpg ) ] (http://zmieniacunie.money.pl/wyborcze;protesty;zasadne;co;z;wynikiem,16,0,1561104.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Wyborcze protesty zasadne. Co z wynikiem? Sąd Najwyższy rozpoznał 10 z 59 protestów przeciwko ważności wyborów do Parlamentu Europejskiego. Sędziowie uznali, że trzy były uzasadnione.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/162/m308898.jpg ) ] (http://zmieniacunie.money.pl/wyniki;wyborow;do;parlamentu;europejskiego;oto;lista;polskich;europoslow,159,0,1547423.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Oto wstępna lista polskich europosłów Poznaj 51 posłów, którzy - zdaniem pracowni IPSOS - będą reprezentować nasz kraj w Brukseli.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/168/m306088.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/wybory;na;ukrainie;kreml;rosja;uszanuje;wole;narodu;ukrainskiego,185,0,1547193.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Wybory na Ukrainie. Kreml komentuje wyniki Rzecznik Kremla uchylił się od odpowiedzi na pytanie, czy uważa wybory prezydenckie na Ukrainie za uczciwe i sprawiedliwe.
bECLhJMy
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)