Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wybory w Egipcie. Twierdzą, że to koniec demokracji

0
Podziel się:

Izba wyższa jest zdominowana przez islamistów, którzy nie uwzględniają opinii świeckich polityków.

Wybory w Egipcie. Twierdzą, że to koniec demokracji
(flyvancity/CC/Flickr)

Egipski parlament przyjął znowelizowaną ordynację wyborczą, ustalającą zasady wyborów do izby niższej, które mają zostać przeprowadzone w tym roku. Krytycy ustawy obawiają się, że nowe przepisy nie zagwarantują uczciwego głosowania.

Kierowana przez islamistów wyższa izba parlamentu(Szura), która obecnie dysponuje pełnią władzy ustawodawczej, prześle teraz uchwaloną ordynację wyborczą i inną zrewidowaną ustawę o prawach politycznych Najwyższemu Trybunałowi Konstytucyjnemu. Ma on orzec, czy ustawy, które mają odpowiadać za proces wyborczy, są zgodne z konstytucją.

Przedstawiciel Frontu Ocalenia Narodowego, który jednoczy głównie liberalne i lewicowe ugrupowania i partie, uważa, że Trybunał powinien zakwestionować te ustawy. Abdel Ghaffar Szokr powiedział, że izba wyższa jest zdominowana przez islamistów, którzy nie uwzględniają opinii świeckich polityków.

Wywodzący się z islamistycznego Bractwa Muzułmańskiego prezydent Egiptu Mohammed Mursi początkowo wyznaczył początek wyborów parlamentarnych na kwiecień, lecz Trybunał Administracyjny unieważnił dekret prezydenta w sprawie terminu wyborów, argumentując, że Szura, przed ostatecznym uchwaleniem znowelizowanej ordynacji wyborczej nie przedstawiła jej do oceny Najwyższemu Trybunałowi Konstytucyjnemu.

Kolejna data, którą dla przeprowadzenia wyborów sugeruje Mursi, to październik.

Czytaj więcej w Money.pl
Będą nowe zasady wyboru sędziów? Do refleksji nad konstytucją w obszarze związanym ze strefą euro i wolności w internecie namawiał dzisiaj w Trybunale Konstytucyjnym premier Donald Tusk.
Francja wycofuje żołnierzy z Mali W czasie trzymiesięcznej interwencji wojskom francuskim udało się zadać poważne straty islamistom i rozbić ich oddziały na północy Mali.
Drugi wniosek PiS do TK w sprawie paktu fiskalnego Złamanie regulaminu Senatu przyczyną wniosku do Trybunału Konstytucyjnego. Senatorowie PiS złożyli skargę.
prawo
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)