Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wybory w Egipcie. "Rewolucja musi zdobyć władzę w sposób demokratyczny"

0
Podziel się:

Lider egipskiej liberalnej lewicy Hamdin Sabahi ogłosił wczoraj, że wystartuje w zaplanowanych na ten rok wyborach prezydenckich.

Na zdj. Hamdin Sabahi
Na zdj. Hamdin Sabahi (en.wikipedia.org/CC BY 3.0)

Lider egipskiej liberalnej lewicy Hamdin Sabahi ogłosił wczoraj, że wystartuje w zaplanowanych na ten rok wyborach prezydenckich. Najprawdopodobniej zmierzy się w nich m.in. z szefem armii Abd el-Fatahem es-Sisim.

Konkretna data wyborów nie została jeszcze ustalona przez władze Egiptu, ale Sabahi jest pierwszą postacią egipskiej sceny politycznej, która oficjalnie potwierdziła chęć ubiegania się o fotel prezydenta.

_ Podjąłem osobistą decyzję o starcie w wyborach prezydenckich _ - oświadczył Sabahi swym zwolennikom. _ Rewolucja musi zdobyć władzę w sposób demokratyczny i oprzeć się terroryzmowi _ - dodał.

Sabahi jest założycielem Ruchu Ludowego. W poprzednich wyborach prezydenckich zajął trzecie miejsce. Cieszy się poparciem młodych ludzi przeciwnych zarówno konserwatywnym rządom islamistów, jak i dyktaturze wojskowej.

Marszałek Sisi oficjalnie nie potwierdził jeszcze chęci startu w wyborach prezydenckich. Kuwejcki dziennik _ Al-Sisaja _ powołując się na wypowiedź Sisiego napisał w czwartek, że szef egipskiego wojska _ nie ma alternatywy dla spełnienia woli narodu egipskiego, domagającego się, aby wystartował w wyborach _. Armia jednak później tłumaczyła, że marszałek nie zadeklarował jeszcze swego startu.

Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/113/m278897.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/armia;udzielila;sisiemu;mandatu;do;kandydowania;w;wyborach,243,0,1466867.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Sisi pewnym kandydatem na prezydenta To on stał na czele wojskowego zamachu stanu z lipca 2013 roku.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/222/m240350.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/proces;islamistow;oskarzonych;o;zalozenie;bractwa;muzulmanskiego,191,0,1415103.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Założyli Bractwo Muzułmańskie. Są oskarżeni Już w lipcu posypały się pierwsze wyroki. 68 islamistów zostało skazanych na 10-15 lat więzienia.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/245/m279797.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/autonomia;palestynska;poparla;egipskich;generalow,62,0,1365054.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Palestyńczycy potępili egipskich "terrorystów" Autonomia popiera w swym oświadczeniu obecne władze egipskie i potępia wszelką zagraniczną ingerencję.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)